FY-06 E9 (CYCLE 185) ACTIVE DUTY SELECTION BOARD RESULTS

RAAUZYUW RUEWMCS0000 1091831-UUUU--RUCRNAD.
ZNR UUUUU
R 191831Z APR 05
FM CNO WASHINGTON DC
TO NAVADMIN
BT
UNCLAS //N01430//

NAVADMIN 075/05

MSGID/GENADMIN/CNO WASHINGTON DC/-/APR//

SUBJ/FY-06 E9 (CYCLE 185) ACTIVE DUTY SELECTION BOARD RESULTS//


GENTEXT/REMARKS/1. CONGRATULATIONS TO THE FOLLOWING SENIOR CHIEF
PETTY OFFICERS ON THEIR SELECTION FOR ADVANCEMENT TO THE RANK OF
MASTER CHIEF PETTY OFFICER. THIS NAVADMIN IS NOT AUTHORIZATION FOR
ADVANCEMENT, BUT SELECTEES MAY BE FROCKED IF QUALIFIED, PER
BUPERSINST 1430.16E. SPECIFIC DATES OF ADVANCEMENT WILL BE
PROMULGATED BY NETPDTC, PENSACOLA.
            ABCM  - MASTER CHIEF AVIATION BOATSWAINS MATE
  BLAKE RENE LA     0004          BROWN MICHAEL     0009
  COONTZ JOHN A     0001          CORBIN VINCEN     0011
  DRYER FREDERI     0002          FLOYD JOHN LE     0008
  HANSEN HANS C     0013          HARRELL DANIE     0007
  LAMOGLIA JOSE     0005          LYNCH JAMES P     0003
  RUSH MARION J     0012          SMITH CALVIN      0010
  VALLESILLO JO     0006
      ACCM  - MASTER CHIEF AIR TRAFFIC CONTROLLER
  HITCHENS SUSA     0002          LANDERS CHARL     0003
  PERSON DARRYL     0001
      AFCM  - MASTER CHIEF AIRCRAFT MAINTENANCEMAN
  AFAN ANGEL DU     0008          ANASARIAS STA     0002
  BUTORAC MELVI     0003          CARPIO NELSON     0012
  DOWNS DEBRA J     0009          HOLLAND ROBER     0007
  LLOYDOWEN WIL     0013          MCCLURE GARRY     0014
  MCCOURTNEY LL     0005          PAJE JESSIE F     0011
  POTTER DAVID      0006          RECTENWALD TR     0001
  SIONSON DENNI     0010          SMITH ALVIN B     0004
      AGCM  - MASTER CHIEF AEROGRAPHERS MATE
  BESGROVE KIRK     0001          SHAFFER MARK      0002
  WALKER KENNET     0004          WELLS BRIAN K     0003
      AOCM  - MASTER CHIEF AVIATION ORDNANCEMAN
  BOND MARC KEV     0001          HOVENGA CAMER     0004
  KING MARTIN K     0003          REBIS THOMAS      0006
  WALDREP JOE B     0002          ZAMORA TIMOTH     0005
      ASCM  - MASTER CHIEF AVIATION SUPPORT EQUIPMENT
      TECHNICIAN
  COLON ZENAIDA     0003          COULSON GERAL     0002
  KING MICHAEL      0001
      AVCM  - MASTER CHIEF AVIONICS MAINTENANCE TECHNICIAN
  AMIDON JEFFER     0003          ANDERSON FRAN     0007
  ARMER DAVID R     0022          ASTIN MARK ED     0015
  BLANCO ANGEL      0010          BLASHILL DAVI     0008
  BROWN ROY ALA     0021          CASSELL JAMES     0017
  CLINE ALAN DA     0020          DICKINSON JAM     0030
  FIX TROY LYNN     0024          HALLSTROM DAV     0004
  JOEL BRET ALL     0025          JOHNSON WILLI     0019
  JONES ROGER L     0011          KELLY PATRICI     0029
  MARCUZZO CHRI     0023          MCKAY JAMES A     0014
  MIDDLETON FRA     0027          ONDARZA JOSEP     0028
  PHILLIPS CARL     0001          PRITCHETT DAN     0018
  REED ANTHONY      0005          REYES DAVID A     0026
  REYNOLDS JAME     0006          SHELTON MARK      0013
  THOMAS JEFFER     0002          THOMPSON BOYD     0012
  WOODS STEVEN      0016          WYLIE BRIAN A     0031
  YEAGER BOB LE     0009
      AWCM  - MASTER CHIEF AVIATION WARFARE SYSTEMS OPERATOR
  ADAMEK JOHN C     0007          ADAMS RAY CHA     0005
  HELBER ANDREW     0002          KING RONALD T     0003
  MATHIS JOSEPH     0006          MILLER BENJAM     0001
  PRUNIER ROGER     0004          WESTHEIMER Y      0008
      AZCM  - MASTER CHIEF AVIATION MAINTENANCE
      ADMINISTRATIONMAN
  BINION CURRY      0006          BOLYARD TOMMY     0002
  BROWN CLIFFOR     0005          CARBAJAL PAUL     0007
  DANIELS KENNE     0008          GILMAN RICHAR     0004
  JOYCE EDWARD      0003          WHEATLEY TIMO     0001
      BMCM  - MASTER CHIEF BOATSWAINS MATE
  ARD FRANKLIN      0003          BALESI PASCAL     0004
  BELLER ADAM S     0015          BUCKHALTER EL     0001
  DELLEN PATRIC     0008          HINTZKE JAMES     0016
  KEELEY ROBERT     0005          KELTNER KIP N     0012
  KOKOSINSKI JE     0006          MARIANO JAMES     0013
  POWELL PHILIP     0010          ROBARTS KENT      0002
  ROBINSON TODD     0014          SIMON JOSEPH      0011
  VISSER DAVID      0007          WESTLING DOUG     0009
      CSCM  - MASTER CHIEF CULINARY SPECIALIST
  BATSON JULIAN     0002          LOVINARIA MOI     0001
      CTACM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN
              ADMINISTRATIVE
  MARCOTTE ROBE     0002          WILSON THOMAS     0001
      CTICM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN
              INTERPRETIVE
  FEELEY CAROLY     0002          RAIFORD CASEY     0004
  STEVENSON RON     0003          ZIMMERMAN PAU     0001
      CTMCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN
      MAINTENANCE
  BOURASSA DANI     0001          JENKINS CONNI     0002
      CTNCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN NETWORKS
  TERRY JERRY L     0001
      CTOCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN
      COMMUNICATION
  BUCHANAN RICK     0003          HOBART NANCY      0004
  MCGURR RICHAR     0002          SLOTHOWER JES     0001
      CTRCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN COLLECTION
  BOLDEN CHRIST     0002          BOUCHARD MATT     0006
  PITZEN STEVEN     0003          SMITH JOHN W      0001
  TILLMAN RANDY     0005          WILLIAMS DARI     0007
  WORCESTER DAV     0004
      CTTCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN TECHNICAL
  CALLIS MICHAE     0002          JONES HAYDEN      0006
  LERY JOHN THO     0005          ROSS MARK JOS     0001
  SIMMONS ROGER     0003          WELLMAN THOMA     0004
      CUCM  - MASTER CHIEF CONSTRUCTIONMAN
  CABRAL MATTHE     0003          DYKEMAN ARTHU     0004
  GONZALES EDWI     0009          GRUNDY PETER      0008
  HALSEY THANE      0001          MITCHELL DANA     0006
  MORRIS SCOTT      0002          NGUYEN TRAI N     0007
  WEIGEL JEFFRE     0005
      DCCM  - MASTER CHIEF DAMAGE CONTROLMAN
  BURKE DANNY C     0003          BUSCEMI DANIE     0002
  KING FRANK GE     0005          KRAMER KAROL      0004
  STROLE DAVID      0001
      DKCM  - MASTER CHIEF DISBURSING CLERK
  BURKLE REYNOR     0001
      EMCM  - MASTER CHIEF ELECTRICIANS MATE NUCLEAR
      (SUBMARINE)
  AMERMAN JAMES     0001          CHURCH JAMES      0004
  MURRAY DEREK      0003          WOOD TIMOTHY      0002
      EMCM  - MASTER CHIEF ELECTRICIANS MATE NUCLEAR
      (SURFACE)
  BOGY KENNETH      0005          CAMPBELL PATR     0006
  LOGAN HAROLD      0002          MORIN DENNIS      0003
  TEMPLETON WAL     0001          ZIMMERMAN MAR     0004
      EMCM  - MASTER CHIEF ELECTRICIANS MATE
  BARCEGA ADOR      0005          DRYDEN EDWARD     0001
  MUNAR CLARO D     0003          SAYRE DOUGLAS     0002
  SMITH RALPH D     0004
      ENCM  - MASTER CHIEF ENGINEMAN
  BARGLOF DENNI     0008          BOGLE KURT DA     0006
  COLLIGAN DONA     0011          GARCIA RODRIG     0002
  GOEDECK WILLI     0012          HORRELL KIRBY     0001
  JACKSON LESLI     0005          KNUDSON JAMES     0007
  MALABRIGO GEO     0004          MATTEO JOSEPH     0003
  RITCHIE THOMA     0010          WALKER WARNER     0009
      EQCM  - MASTER CHIEF EQUIPMENTMAN
  NOON ROBERT S     0002          STEADY JEFFER     0001
      ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SUBMARINE
              (NON-NUCLEAR NAV)
  COLE ANDREW T     0003          MARTINEZ PEDR     0004
  MCALLISTER ER     0007          MINOR DAVID P     0005
  POWELL RAYMON     0002          RAY STEVEN WA     0006
  ROBERSON MICH     0001          SMEDLEY GARY      0008
      ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SUBMARINE
              (NON-NUCLEAR COMM)
  KOSHOFFER WES     0001          MCLAIN COURTN     0002
      ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SUBMARINE
              (NUCLEAR)
  MCMILLAN THOM     0001          MURRAY JAMES      0002
  ROUSH JEFFREY     0003
      ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SURFACE
              (NUCLEAR)
  BRINKOS JOHN      0004          HARRIS ERIC J     0001
  JACKSON ROY H     0002          NAGY RONALD L     0003
  WEST GLENN MI     0005
      ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SURFACE
  BORROR TIMOTH     0003          BROWN DOUGLAS     0011
  FERBER EDWARD     0008          FORD TONY COL     0005
  MALAK TIMOTHY     0007          MATTOX JOHN D     0012
  OWENS JAMES S     0013          REIGART WILLI     0001
  RENBARGER MIC     0009          SCHMIDT ERIC      0014
  SIERRA JOSE P     0004          SMITH THOMAS      0002
  SURRATT GREGO     0006          WITKOWSKI MAR     0010
      FCCM  - MASTER CHIEF FIRE CONTROLMAN NON-AEGIS
  BREWER DAVID      0007          GARCIA PEDRO      0005
  JACOBS ERIC B     0004          LEVESQUE DANI     0002
  MAHONEY MICHA     0010          MANNION SEAN      0001
  MAST SEAN CHR     0006          MILLER PAUL T     0003
  STAPLETON CHA     0012          STEMEN JEFFRE     0011
  WALKER JONATH     0009          WINTERSTEEN B     0008
      FCCM  - MASTER CHIEF FIRE CONTROLMAN AEGIS
  CONNER KENNET     0002          CRANE STANLEY     0003
  DURSTEWITZ MA     0008          FARUQ MICHAEL     0006
  GALEGHER DANI     0004          OBANNON DAVID     0001
  PEAKE BRIAN K     0005          RICEMAN WILLI     0009
  RUTKOWSKI STE     0007          WHITE KENNETH     0010
      FTCM  - MASTER CHIEF FIRE CONTROL TECHNICIAN
  CARLSON CHRIS     0002          CARSTENS STEP     0006
  COLLINS DAVID     0005          DENSON KEVIN      0003
  FRENCH JAMES      0008          GILLEN CHRIST     0007
  JORS JOHN HEN     0009          SMITH KURT ED     0001
  SWAFFORD BARR     0004
      GMCM  - MASTER CHIEF GUNNERS MATE
  BLANCHARD ANT     0002          BOWES ROBERT      0008
  CHAMBERLAIN B     0003          GAFFNEY JOSEP     0005
  GILLETTE MICH     0006          GREEN JEFFERY     0001
  MORGAN KEVIN      0004          REDBOW STEPHE     0007
      GSCM  - MASTER CHIEF GAS TURBINE SYSTEM TECHNICIAN
  CRANGLE JEFFR     0003          ELLORIN GIL O     0002
  MARICLE WILLI     0007          MITCHELL SCOT     0001
  RAYNAUD YVES      0006          SESE ISIDORO      0005
  WALLIS JASON      0004
      HMCM  - MASTER CHIEF HOSPITAL CORPSMAN
  BOYCE KEITH       0022          BRAWLEY JAMES     0013
  BROWN MICHAEL     0009          BURG KEVIN TR     0019
  CARNES BRIAN      0011          COLLINS CHRIS     0008
  CRANE KENDAL      0012          DELOSSANTOS L     0001
  GRAHAM FRANK      0018          HEAP TAMMY RA     0020
  HUNSINGER GLE     0006          JONES MARCUS      0025
  LABUDDE LAURI     0007          MENDUS GARY M     0024
  MERCER GLENN      0016          MILLER RORY D     0021
  MULLEN BARRY      0005          RUIZ MICHAEL      0014
  SISON NAPOLEO     0017          THOMPSON TOMM     0015
  VORTERS LEON      0023          WALKER JAMES      0004
  WENZE IRA HAR     0026          WHITTEN ROBER     0010
  WICKBOLDT ROB     0002          WOOD JOHN DAN     0003
      HTCM  - MASTER CHIEF HULL MAINTENANCE TECHNICIAN
  COREY PAUL LE     0003          MERRIMAN RONN     0001
  RICHARDS JAME     0002
      ISCM  - MASTER CHIEF INTELLIGENCE SPECIALIST
  COLEY TODD WI     0009          DILLARD EDWAR     0006
  HASS MICHAEL      0004          LARKIN JOSEPH     0007
  MCVEAY CRAIG      0005          SMITH RUSSELL     0008
  STEVENS JOHN      0001          WALTERS DERRI     0003
  WHITLEY BILLY     0002
      ITCM  - MASTER CHIEF INFORMATION SYSTEMS TECHNICIAN
  BENEDICT MICH     0014          BRAHMSTEADT S     0009
  ELLIS HERBERT     0015          FIELDS TONYA      0012
  HERMOSURA MIC     0011          KITCHEN YVONN     0005
  LAMOUREUX RIC     0006          LEWIS ADRIANA     0016
  MAYNARD MARCI     0002          MCINTYRE TERI     0003
  MILLS CHARLES     0013          MURPHY JOSEPH     0001
  ROSBOROUGH KE     0007          RUHL DIANE        0019
  SPAULDING JAM     0010          WARRINGTON FR     0018
  WEAVER WILLIE     0004          WEBSTER JOHN      0017
  WELLS MATTIE      0008
      JOCM  - MASTER CHIEF JOURNALIST
  FLEMING SCOTT     0002          UPDIKE THOMAS     0001
      LNCM  - MASTER CHIEF LEGALMAN
  LEAFER DAVID      0001
      MACM  - MASTER CHIEF MASTER AT ARMS
  CORCORAN TIMO     0010          CRUZ LUIS ANT     0008
  DAVIS CHARLES     0002          DILTS RODNEY      0009
  FORD ROBERT E     0004          GOLDSMITH THO     0012
  JOHNSON DARIU     0006          LEWIS PAUL AL     0011
  MICKLE JACK P     0013          ROWCLIFFE JON     0007
  SHIPLEY TIMOT     0005          SIDAS JASON L     0003
  TUCKER ISAAC      0001
      MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE SUBMARINE
      (CONVENTIONAL)
  CARTER RICHAR     0002          JULSON PAUL A     0001
  LEWIS ROBERT      0003          SANDY PHILLIP     0004
      MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE SUBMARINE
              (NON-NUCLEAR WEPS)
  AMADOR JOSEPH     0001          ROBERTS JAMES     0004
  SMITH ANDREW      0003          ULVI NORMAN V     0002
      MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE NUCLEAR
      (SUBMARINE)
  BARBER JOHN A     0005          GARDNER FRANK     0001
  GILL BRADLEY      0002          KERNAN GARRY      0007
  KOSEY RICHARD     0003          MARION WILLIA     0008
  MILLER JEFFER     0009          SANTOS CARLOS     0010
  WALLACE MARK      0004          ZAKUTANSKY JE     0006
      MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE NUCLEAR
      (SURFACE)
  BLAIR WILLIAM     0007          BRAME EMMITT      0001
  CAVINESS SAMU     0006          GILMET JEFFRE     0002
  JORDAN MICHAE     0012          JURGENS DAVID     0005
  MOORE THOMAS      0009          NIEMEYER RICK     0008
  PATTERSON BRU     0010          PHILLIPS DANI     0011
  STROOPE WILLI     0003          WETHINGTON WI     0004
      MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE (OTHER)
  BERLINSKI JOH     0008          DUKE JAMES WY     0005
  JENNINGS EDWI     0001          JONES KENNETH     0003
  MADORE PAUL H     0002          THOMAS RICHAR     0006
  THOMPSON ANDR     0007          WHITAKER JOHN     0004
      MNCM  - MASTER CHIEF MINEMAN
  BEVILLE PETER     0004          HARRIS BERT J     0002
  KIPER DONALD      0001          MARSH CRAIG L     0003
      MTCM  - MASTER CHIEF MISSILE TECHNICIAN
  BOZARTH ADAM      0001
      MUCM  - MASTER CHIEF MUSICIAN SPECIAL BAND
  MCLEAN STUART     0001
      MUCM  - MASTER CHIEF MUSICIAN FLEET BAND
  KLAMETH ROSS      0001
      NCCM  - MASTER CHIEF NAVY COUNSELOR (RECRUITER)
  ADKINS DAVID      0001          HAYES JAMES E     0002
  HOLT JIMMIE A     0003
      NCCM  - MASTER CHIEF NAVY COUNSELOR (COUNSELOR)
  ADAMS TIMOTHY     0004          HICKS ROBERT      0003
  MACLEAN LINDA     0005          NEELY POLLYAN     0002
  SHULS TOD ALL     0001
      OSCM  - MASTER CHIEF OPERATIONS SPECIALIST
  ANDREWS KENNE     0011          BROOKS TONEY      0013
  BUCHANAN DONA     0005          CABALLERO ERN     0012
  EPPOLITO JOSE     0010          FORD ROBERT E     0014
  GOODWIN ROBER     0008          GROSS JOHN MA     0006
  HASSELBERGER      0001          LOUVAT JOHN A     0002
  REAMY RYLAND      0007          RIVERS PATRIC     0015
  SLIGH DANIEL      0016          SPREWELL GERA     0003
  SWAB MARK ALE     0004          WELLS CHRISTO     0009
      PCCM  - MASTER CHIEF POSTAL CLERK
  SANTOS OTILIO     0001          WOODEN SHEILA     0002
      PNCM  - MASTER CHIEF PERSONNELMAN
  CARTY JOSEPH      0004          CASSELL GARY      0003
  FERGUSON PATR     0002          JONES JIM JAY     0005
  MARTIR JOVEY      0006          ROSCH WILLIAM     0007
  SEILHYMER JAM     0001          THIEL ROBIN M     0008
  TIONG REYNALD     0009
      PRCM  - MASTER CHIEF AIRCREW SURVIVAL EQUIPMENTMAN
  MCBANE MARK A     0001
      QMCM  - MASTER CHIEF QUARTERMASTER
  BARBER EDWARD     0006          GILLIATT ROSS     0007
  GREEN JOHN AL     0005          GRIGGS DAVID      0002
  HAFFEY CHARLE     0001          JOSEY ANTHONY     0004
  POWELL WILLIA     0008          REYNOLDS WILL     0003
      RPCM  - MASTER CHIEF RELIGIOUS PROGRAM SPECIALIST
  NEGRON MARTIN     0001
      SHCM  - MASTER CHIEF SHIPS SERVICEMAN
  COOK SAMUEL M     0001          GARBER JEFFRE     0005
  GARCIA JESUS      0008          GRAY SCOTT CH     0007
  HODGES PLES       0006          MEIER STEVEN      0003
  ROBINSON WILL     0002          WALLACE JOHNN     0004
      SKCM  - MASTER CHIEF STOREKEEPER SUBMARINE QUALIFIED
  GOODMAN JAMIE     0001
      SKCM  - MASTER CHIEF STOREKEEPER
  ABAD EUFRE C      0003          CARTER ARLENE     0006
  ESTRELLA HOWA     0004          JONES BRIAN S     0005
  PICKERING JEF     0009          RONK EVERETT      0001
  SCOTT EVELYN      0008          SHEPHERD BRAD     0002
  WEILBACHER BR     0007
      STGCM - MASTER CHIEF SONAR TECHNICIAN SURFACE
  COSTNER JOHN      0001          WILLS LOUIS M     0002
      STSCM - MASTER CHIEF SONAR TECHNICIAN SUBMARINE
  MORRIS DAVID      0001          SNYDER TODD E     0002
      TMCM  - MASTER CHIEF TORPEDOMANS MATE
  BONDURANT RUS     0003          HUNTER MICHAE     0004
  PRIESTER BEN      0002          STARK DANIEL      0005
  WHEELER THOMA     0001
      UCCM  - MASTER CHIEF UTILITIESMAN
  CUFF ROBERT E     0006          DEWITT THOMAS     0003
  FARRICY BRIAN     0002          MENZIE TIMOTH     0008
  MUMMERT GLEN      0001          ORMANOSKI KEV     0007
  OWOC CRISTEN      0005          SIGLER MICHAE     0004
      YNCM  - MASTER CHIEF YEOMAN SUBMARINE QUALIFIED
  COOL WILLIAM      0001
      YNCM  - MASTER CHIEF YEOMAN
  HARTNETT TIMO     0002          JACKSON WALTE     0001

2. ADVANCEMENT IS A CAREER MILESTONE INCLUDED IN THE REASONS FOR
COMPLETING THE ARGUS CAREER MILESTONE TRACKING SURVEY. ALL PERSONNEL
RECEIVING NOTIFICATION OF ADVANCEMENT ARE REMINDED TO PARTICIPATE IN
THE SURVEY WHICH CAN BE ACCESSED VIA THE INTERNET AT
ARGUS@NPRDC.NAVY.MIL.

3. CONGRATULATIONS TO ALL SELECTEES.

4. RELEASED BY VADM G. L. HOEWING, N1.
//
BT
#0000
NNNN


%d bloggers like this: