FY-07 E9 (CYCLE 189) ACTIVE DUTY SELECTION BOARD RESULTS

RAAUZDKW RUENAAA3278 1101530-UUUU--RHMFIUU.
ZNR UUUUU ZUI RUEWMCS2010 1091537
R 191513Z APR 06 ZYB MIN ZYW PSN 468337K31
FM CNO WASHINGTON DC//N1/NT//
TO NAVADMIN
INFO RHMFIUU/CNO WASHINGTON DC//N1/NT//
RUENAAA/CNO WASHINGTON DC//N1/NT//
BT
UNCLAS //N01426//

NAVADMIN 108/06
MSGID/GENADMIN/CNO WASHINGTON DC/N1NT/APR//

SUBJ/FY-07 E9 (CYCLE 189) ACTIVE DUTY SELECTION BOARD RESULTS//



GENTEXT/REMARKS/1.  CONGRATULATIONS TO THE FOLLOWING SENIOR CHIEF
PETTY OFFICERS ON THEIR SELECTION FOR ADVANCEMENT TO THE RANK OF
MASTER CHIEF PETTY OFFICER.  THIS NAVADMIN IS NOT AUTHORIZATION FOR
ADVANCEMENT, BUT SELECTEES MAY BE FROCKED IF QUALIFIED, PER
BUPERSINST 1430.16E.  SPECIFIC DATES OF ADVANCEMENT WILL BE
PROMULGATED BY NETPDTC, PENSACOLA.
            ABCM  - MASTER CHIEF AVIATION BOATSWAINS MATE
    BILL MARC JOH     0003          BOWERS GERALD     0001
    CAMACHO DANNY     0009          COPPOLA MICHA     0006
    DELACRUZ HILA     0002          GIANGROSSO JA     0007
    JUNKIN CAMERO     0008          KNOWLES MICHA     0010
    MENDOZA JOHN      0004          WASHINGTON WI     0005
            AFCM  - MASTER CHIEF AIRCRAFT MAINTENANCEMAN
    BOONE TONY JO     0017          CAROTHERS MIC     0005
    DEGAN SEAN PA     0006          EVANS JASPER      0015
    EYRICH JAY AL     0010          HANDS DAVID W     0008
    HERNANDEZ NAT     0009          KOWALKO LEONA     0016
    LATOUR RICHAR     0018          LUXNER THOMAS     0001
    MARSHALL TERR     0003          MATHES MARC T     0002
    MUFFLEY ERNES     0007          OUZTS JACKIE      0004
    RAMSDELL KEVI     0012          REED MARK ERN     0013
    TIERNEY JOSEP     0014          WEATHERFORD J     0011
            AGCM  - MASTER CHIEF AEROGRAPHERS MATE
    TYO ROBERT WI     0001
            AOCM  - MASTER CHIEF AVIATION ORDNANCEMAN
    BOROVAC BRIT      0007          GROSSO JEFFER     0004
    HATCHER LEROY     0005          HOOVER RICHAR     0008
    LYNER MICHAEL     0011          MATTOCKS MATT     0002
    RHODES BRIAN      0009          SANDERLIN DAN     0006
    SICKLINGER BR     0012          SNEAD PAUL TI     0001
    THOMPSON JAME     0010          YOUNG TERRY       0003
            ASCM  - MASTER CHIEF AVIATION SUPPORT EQUIPMENT
                    TECHNICIAN
    LEMOND BRUCE      0002          SANTOS ROLAND     0001
            AVCM  - MASTER CHIEF AVIONICS MAINTENANCE TECHNICIAN
    APPLEQUIST MA     0013          BARNEY MARTIN     0014
    BLAKE RICHARD     0012          BOWERS EDWIN      0005
    CHISHOLM CLAY     0011          CHISLETT WAYN     0008
    CLARK DAVID D     0006          HESTMARK DEAN     0018
    LANDSITTEL PA     0007          LEDFORD OSCAR     0020
    LOVELY CHARLE     0001          LUCAS MICHAEL     0010
    MCCARTHY MATT     0019          PADILLA ANIBA     0009
    PETERSON BRIA     0016          ROGERS MICHAE     0015
    SARNS REYNOLD     0002          SHARP MITCHEL     0004
    SMITH MICHAEL     0017          WEBSTER TIMOT     0003
            AZCM  - MASTER CHIEF AVIATION MAINTENANCE
                    ADMINISTRATIONMAN
    DAWSON MICHAE     0002          MASSEY DONALD     0003
    MCGOLDRICK WI     0001
            BMCM  - MASTER CHIEF BOATSWAINS MATE
    ALT STEVEN FR     0004          BENDER MICHAE     0007
    DELAMOTTE GEO     0002          HONEA JAMES M     0001
    RICCITIELLO L     0003          RUEDA MAURICI     0005
    WILLIAMS JAME     0006
            CSCM  - MASTER CHIEF CULINARY SPECIALIST
    CACHO RODENCI     0001          DUPREE MELANI     0004
    MONTANEZ JERE     0003          ROBERTSON DAV     0002
            CTICM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN
                    INTERPRETIVE
    AYERS ERNEST      0002          HICKMAN SHANN     0001
    LOPEZ PHILIP      0004          MCNAMAR BRADL     0005
    REEB JASON MI     0006          REGAN EDWARD      0003
    VELEZRAMOS JA     0007
            CTMCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN MAINTENANCE
    CLARK DAVID I     0002          STUART MARK D     0003
    TIPPINS COLIN     0001
            CTNCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN NETWORKS
    JANES CANDACE     0001          SMITH NOAH FR     0002
            CTOCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN
                    COMMUNICATION
    CROSTHWAIT MI     0003          GREENWELL JOS     0001
    ROBLES JESSE      0002
            CTRCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN COLLECTION
    BASS JOSEPH F     0001          FOLEY KEVIN G     0009
    LOVEJOY WILLI     0008          PEREZ ANTHONY     0003
    PRINCE VICTOR     0006          SIMMONS BENNO     0007
    SMITH RICHARD     0004          TAYLOR JON RO     0005
    VERGIELS JEFF     0002
            CTTCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN TECHNICAL
    BRANSTETTER T     0002          FULLER RONALD     0003
    KOZLIK JEFFRE     0001
            CUCM  - MASTER CHIEF CONSTRUCTIONMAN
    DYER MICHAEL      0001          MOONS ROBERT      0002
    SHARP ORVIN D     0004          SPARKS CHRIST     0003
            DCCM  - MASTER CHIEF DAMAGE CONTROLMAN
    SINGER DAVID      0001
            DMCM  - MASTER CHIEF ILLUSTRATOR DRAFTSMAN
    HOAR PATRICIA     0001
            EMCM  - MASTER CHIEF ELECTRICIANS MATE NUCLEAR
                    (SUBMARINE)
    MEAD WILLIAM      0001          PECOSKY THOMA     0002
            EMCM  - MASTER CHIEF ELECTRICIANS MATE NUCLEAR
                    (SURFACE)
    BLAZIER ROBER     0004          DEYOUNG SCOTT     0003
    HALE TODD LEE     0002          HERRON KEVIN      0001
    SPIELDENNER K     0005
            EMCM  - MASTER CHIEF ELECTRICIANS MATE
    CROWLEY KEVIN     0003          GEBHART MICHA     0002
    LOCKLEAR RONA     0007          ORGAIN LESLIE     0004
    SCHULTZ MARK      0006          SWEARINGEN BI     0001
    WILLIAMS ANDR     0005
            ENCM  - MASTER CHIEF ENGINEMAN
    BURNETT ROLAN     0003          CAZARES RICHA     0008
    CREONTE AUGUS     0005          KNIGHT MATTHE     0002
    KNOROWSKI SCO     0007          OBRIEN MICHAE     0010
    PANAGSAGAN ER     0004          PIERRE JEFFER     0011
    THORNTON SHAN     0006          WEBSTER JAMES     0012
    WILKEY JON AL     0001          WOODS KENNETH     0009
            EODCM - MASTER CHIEF EXPLOSIVE ORDNANCE DISPOSAL
    BRUSH ROBERT      0003          DIAZ ANTONIO      0007
    MCCLAIN STACE     0005          MCMURRY JEREM     0004
    MOLIDOR TERRE     0001          SABIN LARRY R     0006
    STROM EARL HI     0002          YOCKEY JOSEPH     0008
            EQCM  - MASTER CHIEF EQUIPMENTMAN
    CULBERTSON RO     0001          GRAVES ROBERT     0005
    REDDING CHRIS     0003          SMITH MARK ED     0002
    THOMAS EDWARD     0004
            ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SUBMARINE
                    (NON-NUCLEAR NAV)
    BEECH ROBERT      0002          BRADDOCK DAVI     0001
    DAVENPORT NEI     0003          GREEN ANDRE L     0006
    MASON RUSSELL     0004          PAGE KEVIN WA     0005
            ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SUBMARINE
                    (NUCLEAR)
    FOWLER WILLIA     0006          GALLANT JOSEP     0004
    GORMAN CHRIST     0002          GROHOL MATTHE     0005
    HUDSON SEAN B     0001          MILLER ROBERT     0003
            ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SURFACE
                    (NUCLEAR)
    EMERICK FRANK     0004          FORBES ROBERT     0005
    GIARDINA JOHN     0007          GILBERT JAMES     0008
    HOFFMAN JEFFR     0002          JONES DAVID W     0006
    PATTON WILLIA     0001          SARGENT JOHN      0003
            ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SURFACE
    CHAVEZ MICHAE     0003          GILCHRIST TIM     0001
    HARRIS KENNET     0005          HESS SCOTT LE     0004
    HOLZ BETH ANN     0006          LINSTEN MICHA     0002
            FCCM  - MASTER CHIEF FIRE CONTROLMAN NON-AEGIS
    CAMPBELL ANTH     0003          MANN JOHN MIC     0001
    WHITE ROBERT      0002
            FCCM  - MASTER CHIEF FIRE CONTROLMAN AEGIS
    ALLICOCK ANTH     0018          BUHR TODD THO     0015
    CALDWELL JEFF     0013          COLLINS ROBER     0004
    COPELAND GREG     0009          DARCY DONALD      0020
    DEVLIN BRIAN      0017          DINYAR MARK A     0011
    DORMAN ROBERT     0008          GILMORE TIMOT     0016
    GRESHAM STUAR     0003          HARGRAVES CLI     0001
    HUDSON BRETT      0014          KIMBRO PAUL P     0006
    MERSHON MICHA     0010          MURPHY MATTHE     0002
    PARGAS ALFRED     0007          STEINKUEHLER      0012
    TAYLOR MARK A     0019          WELTER MICHEL     0005
            FTCM  - MASTER CHIEF FIRE CONTROL TECHNICIAN
    QUATRO ALLAN      0001          STEELE DAVID      0002
            GMCM  - MASTER CHIEF GUNNERS MATE
    HARRIS FOY MA     0002          LANGLOIS DONA     0001
    MCMAHAN GARY      0004          PASTERNACK BR     0003
    YOUELL TIMOTH     0005
            GSCM  - MASTER CHIEF GAS TURBINE SYSTEM TECHNICIAN
    CASTRONUEVO S     0001
            HMCM  - MASTER CHIEF HOSPITAL CORPSMAN
    ACUFF DAVID M     0033          APANA JEFF        0031
    BATES JODIE L     0036          BOSLEY CRAIG      0024
    BRADBERRY DON     0016          CAINE SHARON      0026
    CHIU GERARD R     0035          COLLINS CHARL     0013
    COUNTRYMAN TH     0039          COVINGTON ERI     0038
    DAVIS JONATHA     0002          DELCASTILLO E     0006
    ENGLE JOSEPH      0021          FAULKNER ERIC     0040
    FERRARO LOUIS     0020          FRANCIS TIMOT     0001
    FRITTS CARL T     0018          GOODRICH ROBE     0010
    GRIMBERG JACK     0023          HAY LEONARD D     0032
    HEDDEN MICHAE     0017          HEMENWAY JOEL     0014
    HOWARD LARRY      0037          HUDSON RONALD     0027
    KAY EDWARD VI     0034          LAMB ALFRED H     0008
    LOHNER DIANNE     0028          OSBORN CHARLO     0025
    POLLI DENNIS      0029          PROCTOR DIANN     0012
    RAMOS GERARDO     0015          SANZONE ANNA      0005
    SERRANO DELPA     0007          SMITH JAMES D     0004
    SMITH MICHAEL     0019          STAPLES KEITH     0003
    STARNES MARK      0030          STONE WILLIAM     0009
    TYLER GEORGE      0022          WEATROWSKI AN     0011
            HTCM  - MASTER CHIEF HULL MAINTENANCE TECHNICIAN
    GARIGEN WILLI     0001
            ISCM  - MASTER CHIEF INTELLIGENCE SPECIALIST
    FUSTON JOHN M     0002          GOMEZ JOE R J     0003
    JOHNSON DAVID     0001          JONES ANDREW      0004
    RYDER LOUIS J     0005
            ITCM  - MASTER CHIEF INFORMATION SYSTEMS TECHNICIAN
    ADAMS ANTHONY     0004          DODSON VIVENC     0001
    DONLEVY MARIA     0003          SIMPSON FREDE     0002
            JOCM  - MASTER CHIEF JOURNALIST
    CORVIN DONNA      0002          SNAZA GREGG L     0001
            LICM  - MASTER CHIEF LITHOGRAPHER
    MARTINEZ RONN     0001
            LNCM  - MASTER CHIEF LEGALMAN
    RAMIREZ MARCO     0001
            MACM  - MASTER CHIEF MASTER AT ARMS
    STUART COREY      0001
            MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE SUBMARINE
                    (CONVENTIONAL)
    BURKE JOHN ER     0006          CALDEN RICHAR     0005
    CLEMENTS KENN     0002          HOPPE STEVEN      0003
    KELLEY MARK W     0011          KETOLA KOREY      0001
    KUNTZ BURTON      0004          MENESES MANUE     0009
    SCHWIND HENRY     0008          STOIBER WILLI     0010
    TUCKER THOMAS     0007
            MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE SUBMARINE
                    (NON-NUCLEAR WEPS)
    MILLS THOMAS      0001
            MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE NUCLEAR
                    (SUBMARINE)
    BATES JOHN PA     0015          CAVALLARO PAU     0014
    DORSETT JOHN      0012          EMRICK ERIC L     0006
    FRENCH STEPHE     0008          FROMMELT JOSE     0011
    MAESTAS ANTHO     0004          MERRINER SCOT     0005
    MERRIOTT DOUG     0003          MOORE ANDREW      0013
    PETERSEN MICH     0009          TAYLOR KIRK A     0007
    WARD JERRY MI     0010          WEISS KIP KEN     0002
    WILKE RICHARD     0001
           MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE NUCLEAR (SURFACE)
    GREENWELL DAV     0006          HILL JOSEPH W     0008
    HOFFMAN ASA A     0003          MERCER THOMAS     0004
    MITCHELL GREG     0005          RANDALL JEFFE     0007
    SOKOLOWICH MI     0001          SULLIVAN SHAN     0009
    WALDRON KIRK      0002
            MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE (OTHER)
    RIDENS DAVID      0002          STEELE VERLIN     0001
            MNCM  - MASTER CHIEF MINEMAN
    CHILDERS RAND     0001
            MTCM  - MASTER CHIEF MISSILE TECHNICIAN
    ANDERSON MICH     0006          FAHRNEY JOSEP     0007
    GETMAN RAYMON     0001          LARSON SCOTT      0004
    MAUS SCOTT PA     0005          MCCUE SEAN PA     0002
    SUTTON JOHN E     0003
            MUCM  - MASTER CHIEF MUSICIAN SPECIAL BAND
    BROWN JOE DAV     0001          HANNER DAVID      0003
    MYERS BETTY R     0002
            MUCM  - MASTER CHIEF MUSICIAN FLEET BAND
    DAILY PATRICK     0003          HARRIS WILLIE     0002
    ROBO JAMES VI     0001
            NCCM  - MASTER CHIEF NAVY COUNSELOR (RECRUITER)
    ABRAHAM JAMES     0004          AUSTIN SEAN K     0009
    EWEN SCOTT WA     0010          GARDNER WILLI     0001
    HARTLEY CLAYT     0002          HEAD TONY EDW     0013
    MAXWELL MICHA     0011          MONROE MARSHA     0012
    PARKER TYRONE     0003          QUINN TIMOTHY     0006
    REED LAMONT D     0007          RODRIGUEZ JUA     0008
    UPSHAW JOHN E     0005
            NCCM  - MASTER CHIEF NAVY COUNSELOR (COUNSELOR)
    BENCH JOHN WI     0004          CLARKE CHARLE     0003
    HEINZ GREGORY     0001          KING JOSEPH W     0002
    VIDAURRI GREG     0005
            NDCM  - MASTER CHIEF NAVY DIVER
    ALLRED DUNCAN     0005          BECKER LYLE G     0002
    BELL HUGH CRE     0010          CLARK DUANE W     0009
    GARCIA ROSEND     0011          HEATER DOUGLA     0003
    MULHOLLAND ST     0012          PHILLIPS ARNE     0008
    PRATSCHNER BR     0004          RAMSEY ALAN L     0001
    STARK HENRY J     0006          WHITE TERRY L     0007
            OSCM  - MASTER CHIEF OPERATIONS SPECIALIST
    BLAIR AARON D     0001
            PCCM  - MASTER CHIEF POSTAL CLERK
    DAWSON SIDNEY     0001
            PHCM  - MASTER CHIEF PHOTOGRAPHERS MATE
    MCLAIN GERALD     0001
            PSCM  - MASTER CHIEF PERSONNEL SPECIALIST
    EDWARDS BRIDG     0006          FLORENDO EDWA     0001
    LEWIS THOMAS      0004          RILEY MICKEY      0005
    ROBINSON DAVI     0002          TERRY CHARLEN     0003
            QMCM  - MASTER CHIEF QUARTERMASTER
    MESSENGER HOW     0001          WALKER LEON R     0002
            SBCM  - MASTER CHIEF SPECIAL WARFARE BOAT OPERATOR
    ALBELO MIGUEL     0001          CUNNINGHAM BR     0002
            SHCM  - MASTER CHIEF SHIPS SERVICEMAN
    COBB MAY CLAR     0002          ROXAS RONULFO     0004
    SANTOS RADINO     0003          TAYLOR ALEJAN     0001
            SKCM  - MASTER CHIEF STOREKEEPER SUBMARINE QUALIFIED
    BLUMBERG CHRI     0002          MILLER SCOTT      0003
    WILLIAMSON RI     0001
            SKCM  - MASTER CHIEF STOREKEEPER
    AGUSTIN GODOF     0010          APOSTOL ROSEM     0005
    BATAC CEZAR G     0007          BEVERLEY BONN     0002
    GLOVER CEDRIC     0001          JAMES REGINAL     0003
    LARKIN LARRY      0011          LASHER KRISTI     0013
    NACALABAN ROQ     0009          NARVAEZ VLADI     0012
    OLSEN BRAD JO     0014          PALLERA LUIS      0004
    SANDERS BREND     0006          YELVERTON GRE     0008
            SOCM  - MASTER CHIEF SPECIAL WARFARE OPERATOR
    BAGGETT NICKY     0004          BROWNELL CHRI     0014
    COOPER DAVID      0005          CULPEPPER RON     0013
    DENGER CARL E     0003          DODSON PHILIP     0012
    DOTSON GREGOR     0017          JOHNSON SHAWN     0009
    KAUI KEITH KA     0010          KING WILLIAM      0016
    LAKE GEORGE B     0001          LEWIS STEVEN      0008
    LINDELL JAMES     0007          MCINTYRE JODY     0018
    MUNRO ROSS BR     0015          ROTH TODD ROB     0019
    THARP PAUL AL     0002          VANDEGRIFT JA     0006
    VEAZEY GEORGE     0011
            STGCM - MASTER CHIEF SONAR TECHNICIAN SURFACE
    BAKER BARRY J     0004          BENNETT JEFFE     0003
    LAMONT HAASAN     0001          TRAN JOHN THO     0002
            STSCM - MASTER CHIEF SONAR TECHNICIAN SUBMARINE
    ANDERSON JOSE     0010          CRIDER ANDREW     0006
    GRAY GEORGE J     0011          HACKER JOSEPH     0005
    HALLFORD PHIL     0004          LITKE TODD AL     0008
    MARK GLENN AN     0007          NICHOLS MICHA     0001
    TIPSWORD TAWN     0003          WILSON MICHAE     0002
    WOOLBRIGHT JO     0009
            UCCM  - MASTER CHIEF UTILITIESMAN
    LAMPMAN ALPHA     0002          LONG JAMES ED     0003
    STUART ARN        0001
            YNCM  - MASTER CHIEF YEOMAN SUBMARINE QUALIFIED
    BAISLEY TIMOT     0002          GONSOWSKI JOE     0001
            YNCM  - MASTER CHIEF YEOMAN
    GRAY EARL STA     0002          HELTON JERRY      0004
    LEDFORD JOHN      0003          WHITMAN SUSAN     0001

2.  ADVANCEMENT IS A CAREER MILESTONE INCLUDED IN THE REASONS FOR
COMPLETING THE ARGUS CAREER MILESTONE TRACKING SURVEY.  ALL
PERSONNEL RECEIVING NOTIFICATION OF ADVANCEMENT ARE REMINDED TO
PARTICIPATE IN THE SURVEY WHICH CAN BE ACCESSED VIA THE INTERNET AT
WWW.BOL.NAVY.MIL.

3.  CONGRATULATIONS TO ALL SELECTEES.

4.  RELEASED BY VADM J. C. HARVEY, JR., N1/NT.//
BT
#3278
NNNN
UNCLASSIFIED//
%d bloggers like this: