2009 COMMAND MASTER CHIEF SELECTION BOARD RESULTS

RTTUZELW RUEWMCS0000 0372302-UUUU--RUCRNAD.
ZNR UUUUU
R 062302Z FEB 09 ZELX
FM CNO WASHINGTON DC//N1//
TO NAVADMIN
INFO CNO WASHINGTON DC//N1//
BT
UNCLAS//N01400//
NAVADMIN 047/09
MSGID/NAVDMIN/CNO WASHINGTON DC/N1/FEB � CORRECTED COPY//
SUBJ/2009 COMMAND MASTER CHIEF SELECTION BOARD RESULTS//


REF/A/DOC/OPNAV/13FEB2008//
AMPN/REF A IS OPNAVINST 1306.2E, COMMAND MASTER CHIEF/SENIOR CHIEF 
PROGRAM// 
RMKS/1.  CONGRATULATIONS TO THE FOLLOWING ACTIVE COMPONENT (AC) 
MEMBERS WHO HAVE BEEN SELECTED FOR ASSIGNMENT AS COMMAND MASTER 
CHIEF FROM THE COMMAND MASTER CHIEF SELECTION BOARD, WHICH CONVENED 
26 JANUARY 2009:
NAME (LAST FIRST MIDDLE)    RATE       PARENT COMMAND
ARNOLD DALE KEITH           CTTCM      COMNAVSURFLANT
AYERS ERNEST THOMAS         CTICM      NIOC TX/FIOC NTI
BAGGETT NICKY               SOCM       SDV TEAM TWO
BARNES ALICIA               LNCM       RTC GREAT LAKES
BELMARES ERNEST MARLOWE     YNCM       CNSWC
BETHEL LEE GLENN            AVCM       HSM 41
BLACKBURN DAVID WAYNE       YNCM       NAVSTA PEARL HARBOR
BOWES ROBERT WILLIAM        SOCM       SEAL TEAM FIVE
BRENNAN BRIAN JOSEPH JR     NCCM       NRD S FRANCISCO
BROWN DOUGLAS ARTHUR        SBCM       SPECBOAT TEAM TWO TWO
BUTLER MARK ALLEN           AVCM       FRCMIDLANT PAX R
CALDWELL MICHAEL CASH       MMCM       762 COLUMBUS
CARLIN PATRICK EDWARD       SOCM       NSWTACDEVRON ONE
CASSELL CURTIS WILLIAM J    CUCM       25 NCR
CHAMBERLAIN RAYMOND RODGERS FTCM       SUBRON 16
CLOUD CHERYL DENISE         MACM       DEPMED NNMC B DT
COLE ANTHONY DURRELL        CTRCM      NIOC SUGAR GROVE
COOPER DAVID MILES          SOCM       NSWU THREE
COREY PAUL LEWIS JR         HTCM       NRD NASHVILLE
COSTELLO RACHEL CHIE        YNCM       NTTC MERIDIAN
CREONTE AUGUSTINE ANTHONY   ENCM       LSD 49 HARP FERRY
CULPEPPER RONALD LOUIS      SOCM       SEAL TEAM FIVE
DANIELS JAMES BENJAMIN JR   OSCM       SOCCENT SEA
DAVIS DONALD LAMAR JR       AOCM       LHA 5 PELELIU
DEAN REGINALD CLAYTON       HMCM       3MEDBN 3MLG
DENGER CARL EDWIN           SOCM       SDV TEAM TWO
DODSON PHILIP TODD          SOCM       NSWTACDEVRON THREE
DUGAN JOSHUA JONATHAN       OSCM       NRD SEATTLE WA
FOUST RANDALL EUGENE        ETCM       DDG 59 RUSSELL
FUERSTENBERG ERIC WALTON    SBCM       SPECBOAT TEAM TWO ZERO
GAGE LEONARD BARRY          AZCM       CVN 69 EISENHOWER
GALLINAT THEODORE RICHARD   AVCM       USS BONHOMME RICHARD
GILKERSON ERIC SEAN         ETCM       COMSUBRON 6
GOEDECK WILLIAM JR          SOCM       DEVGRU
GOODRICH KEVIN MICHAEL      ETCM       LHA 4 NASSAU
GRAVES ROBERT FRANK         EQCM       CSFE D FT LENWD
GRIFFITH CHRISTOPHER DAVID  SOCM       NSWTACDEVRON ONE
HALL JOHN ANTHONY           OSCM       COMPACFLT PEARL HARBOR HI
HARRISON ANDREW IAN         SOCM       CNSWG 2 SPT ACT
HART MICHAEL RICARDO        MCCM       CHINFO WASHINGTON DC
HAWKINS BRYAN KEITH         ITCM       DISA PACIFIC
HELWICK RICK ALLEN          OSCM       CG 62 CHANCELVIL
HONEA JAMES M               BMCM       CNRSW
HOWARD LARRY DWAYNE         HMCM       COMSUBFOR
HUCKABA RANDY JOEL          MMCM       SSGN 728
HUFF DWAYNE E               AZCM       CNATTU NORVA
JAMES KEVIN DALE            SOCM       SEAL TEAM ONE
JAMES MICHAEL C             HMCM       CG 60 NORMANDY
JOHNSON FRANK ERMAN JR      HMCM       2MEDBN 2MLG
JONES HAYDEN EARL           CTTCM      NAVIOCOM HAWAII
KAUI KEITH KANE             SOCM       NAVSPECWARGRU ONE SPT ACT
KELTON HERBERT LEROY        QMCM       CVN 70 CARL VINSON
KEMP RAYMOND DUANE          ITCM       OPNAV
KING WILLIAM ALEXANDER      SOCM       NSWTACDEVRON FIVE
KITCHENS LANCE DWAYNE       HMCM       ATG NORFOLK
KNOWLES MICHAEL DWAIN       ABCM       ATG NORFOLK
KRANINGER MARK EDWARD       UCCM       NMCB 5
LAMONT HAASAN               STGCM      SR ENL ACAD
LAMOUREUX RICHARD DAVID     SOCM       NAVSPECWARUNIT ONE
LARKIN JOSEPH WILLIAM       SOCM       BASIC TRG CMD
LEMONS ROBERT CALVIN        HMCM       NBHCL NS S DIEGO
LERY JOHN THOMAS            CTTCM      COMUSFLTFORCOM
LEWIS STEVEN CARL           SOCM       SEAL TEAM 7
LINDELL JAMES EDWARD        SOCM       TACDEVRON 4
LLOYDOWEN WILLIAM KENNETH   AFCM       VAQ 140
LOHNER DIANNE ELIZABETH     HMCM       DEPMED NNMC B DT
MADDOX BOBBY A              FCCM       USS RONALD REAGAN
MARSHALL DARRELL RENARD     YNCM       CNRC MILL TN
MARTIN JOHN D               SKCM       USS THEODORE ROOSEVELT
MATHIS RICKY DONALD         DCCM       CNE SITE FT LWD
MAUS SCOTT PAUL             MTCM       USS RHODE ISLAND
MAYS EVERETT MCKENZIE       ENCM       PRECOMUNIT MAKIN ISLAND
MCGEE JAMES ASHLEY          ETCM       SSN 715 BUFFALO
MCMURRY JEREMY JOSEPH       EODCM      NECFC BAHRAIN
METCALF THOMAS WILLIAM II   ETCM       SSGN 727 BLUE
MILLER CURTIS MARTIN        AVCM       CSFWPAC DET AIMD
MILLER SHELLINDA ALICE      ITCM       CNL STE YOKO
MITCHELL TERRENCE RAYNARD   ITCM       NCTS JAX
MOBLEY ROY EDWARD JR        PSCM       PSD NORVA
MULLINAX WILLIAM JEFFERSON  ENCM       USS ASHLAND
MUNRO ROSS BRIAN            SOCM       COMNAVSPECWARGRU TWO
MYRICK DONALD               SHCM       NAVBASE CORONADO
NEUDECKER SCOTT LEE         SOCM       JSOC DET WASH DC
ORTEGA PATRICK BRIAN        OSCM       AFLTRAGRUMP PH
PADILLA PEDRO L             CSCM       USS CARL VINSON
PHILLIPS ARNE JAYE          NDCM       MSDU 2 SDUTYCOMP
POWELL RAYMOND GUY          ETCM       SUBASE N LONDON
PRAYNER TODD EDWARD         ETCM       NNSY RCCD
PRINCE TERRY JAMES          HMCM       CMC WASHINGTON DC
PUCO MARC JAMES             ETCM       USS SAN JACINTO
RANDALL DAVID ARTHUR        BMCM       NAVSTA NORFOLK VA
RE ROY JOSEPH JR            MACM       NEGB GTMO
RECKHOUSE JAMES PAUL        FCCM       CNR MIDLANT
RINEHART RICHARD DOUGLAS    CTNCM      NIOC PCOLA/ISSP
RUHL DIANE                  ITCM       CID STE DAM NECK
SCHULTZ TODD EDWARD         MMCM       774 VIRGINIA
SCOTT EVELYN F              SKCM       USS TARAWA
SHARBUTT TODD               SOCM       SEAL TEAM THREE
SHOOP CHARLES KEITH         MMCM       700 DALLAS
SLABINSKI BRITT KELLY       SOCM       NSWTACDEVRON TWO
SMITH VICTOR AARON          FTCM       SSN 773 CHEYENNE
SOTO DOMINGO O              BMCM       USS TARAWA
SPARKS CHRISTOPHER RUSSELL  CUCM       CNAVPERSCOM MILL
SPRAGUE DOUGLAS CARL        HMCM       NHCL HAWAII
STAUB KEVIN FRANCIS         CSCM       AS 39 EMORY S LAND
STUART JAMES NESBERT II     SKCM       LHD 5 BATAAN
STUCKEY JESSIE LEE          RPCM       COMMARFORPAC
STUDDARD STEVEN DEWAYNE     SOCM       COMNAVSPECWARGRU TWO
SULLIVAN JAMES ALLEN        SOCM       COMNAVSPECWARGRU ONE
TERRELL DELBERT MARCELLUS   UCCM       ECRC FWD SD HOA
TOMPKINS ROBERT KENT        ENCM       RTC GREAT LAKES
VEAZEY GEORGE ALLEN         SOCM       DEVGRU
WALLIS JASON ERIC           GSCM       CG 70 LAKE ERIE
WALTERS DERRICK ALLEN       SOCM       SEAL TEAM TWO
WENRICH BRIAN DOUGLAS       CTNCM      NIOC GA/CNO
WILLIAMSON SHANNON SILAS    SKCM       MCAS IWAKUNI
WILLIS TYRONE               HMCM       NAVHOSP OKINAWA JA
WILSKE LARRY ALBERT         SOCM       SEAL TEAM SEVEN
WOLFE FRANK GINO            LNCM       ECRC FWD SD IRQ
YARBRO BRYAN LEE            SOCM       SEAL TEAM THREE
2.  CONGRATULATIONS TO THE FOLLOWING SELECTED RESERVE (SELRES) 
MEMBERS WHO HAVE BEEN SELECTED FOR ASSIGNMENT AS COMMAND MASTER 
CHIEF:
NAME (LAST FIRST MIDDLE)    RATE       PARENT COMMAND
DOBBINS JAMES RANDALL       GMCM       MAR SEC ONE
DOWNING MATTHEW RICHARD     HMCM       4TH RECON BT
FLETCHER BARRY SHANNON      UCCM       NMPS PT HUENEME
HEILAND RICHARD MARTIN      UCCM       NMCB 27 B ME
NAIDA RONALD CHARLES        HMCM       OHSU GREAT LAKES
SEABOURN JOHN DAVID         OSCM       MSRON 1
STEWART MICHAEL WAYNE       UTCM       COM 1ST NCD/CM
TIMMRECK JULIE LYNN         AZCM       VR 62
WARREN WILLIAM WARD JR      EQCM       1ST NCR
WATSON RANDY DEL            MACM       NAVELSG
WILLIAMS CARRIE JANE        MNCM       HM 15
3.  CONGRATULATIONS TO THE FOLLOWING FULL TIME SUPPORT (FTS) MEMBERS 
SELECTED FOR ASSIGNMENT AS COMMAND MASTER CHIEF:
NAME (LAST FIRST MIDDLE)    RATE       PARENT COMMAND
BARBREY LAWRENCE LEE        AVCM       HM 14
BENAVIDES CHRISTOPHER RAY   DCCM       NOSC WG
BURCHETT LORETTA JUNE       ITCM       MESG-1
CARLTON GUY RICHARD         AVCM       VR 53
CARROTHERS DAVID BRIAN      AFCM       VR 55
CHEVES DEREK JOHN           SKCM       CNRFC
DONNELLON ROBERT DANIEL     AWCM       ETD PAC
KRUPPA WILLIAM R            AFCM       VR 64
MITCHELL CLARENCE EUGENE    PSCM       MILCOMMGT MILL
MOSLEY WYDENA LASHALLE      AFCM       CNRFC
PORTER KENNETH RICHARD      HMCM       MARFORRES
ROBINETTE JOHNNY DEAN       PSCM       CNAVPERSCOM MILL
WARD RICHARD EARL           YNCM       CFLSW
ZAWODNIAK BRIAN JOSEPH      AFCM       FRC NO
4.  SELECTEES SHOULD CONTACT THEIR RESPECTIVE POC SOONEST TO DISCUSS 
DETAILING OPPORTUNITIES.
5.  AC POINT OF CONTACT IS CMDCM(AW/SW) B. J. HILL, NAVPERSCOM 
PERS-40FF, (901)874-4560/DSN 882, OR EMAIL BILLY.HILL1(AT)NAVY.MIL.
- SELRES POINT OF CONTACT IS PSC J. LONG, COMNAVRESFOR, (504) 
678-6678/DSN 6678, OR EMAIL JOHN.D.LONG(AT)NAVY.MIL.
- FTS POINT OF CONTACT IS CMDCM(AW) D. NELSON, NAVPERSCOM 
PERS-4012C, (901)874-3257/DSN 882, OR EMAIL DEAN.NELSON1(AT)NAVY.MIL.  
6.  RELEASED BY MS. S. J. BOURBEAU, N1B.//
BT
#0000
NNNN


%d bloggers like this: