FY-09 ACTIVE-DUTY E9 SELECTION BOARD RESULTS

RTTUZYUW RUEWMCS0000 1162002-UUUU--RUCRNAD.
ZNR UUUUU
R 252002Z APR 08
FM CNO WASHINGTON DC
TO NAVADMIN
INFO CNO WASHINGTON DC//N1//
BT
UNCLAS //N01421//

NAVADMIN 116/08
MSGID/GENADMIN/CNO WASHINGTON DC/N1/APR//

SUBJ/FY-09 ACTIVE-DUTY E9 SELECTION BOARD RESULTS// 



RMKS/1.  THIS NAVADMIN ANNOUNCES THE FY-09 ACTIVE DUTY E9 SELECTION 
BOARD RESULTS.  CONGRATULATIONS TO THE FOLLOWING PERSONNEL WHO HAVE 
BEEN SELECTED FOR ADVANCEMENT TO MASTER CHIEF PETTY OFFICER BY THE
FY-09 ACTIVE-DUTY E9 SELECTION BOARD.  STRONG COMPETITION BETWEEN 
QUALIFIED PROFESSIONALS IS ONE OF THE STRENGTHS OF OUR NAVY AND YOUR 
SELECTION SPEAKS HIGHLY OF YOUR ABILITIES.

2.  THIS NAVADMIN IS NOT AUTHORIZATION FOR ADVANCEMENT.  SPECIFIC DATES 
OF ADVANCEMENT WILL BE PUBLISHED BY NETPDTC PENSACOLA, FL.
PERSONNEL LISTED BELOW MAY BE FROCKED PER BUPERSINST 1430.16E IF 
QUALIFIED.  THE SELECTION LIST IS IN ALPHABETICAL ORDER BY RATE WITHIN 
COMPETITIVE CATEGORY.  READ EACH LINE FROM LEFT TO RIGHT, NAME, AND 
NUMERICAL ORDER OF ADVANCEMENT.
            ABCM  - MASTER CHIEF AVIATION BOATSWAINS MATE
  CAROLAN SEAN      007           CARRINGTON PE     009 
  ELLIS NATHANI     004           GOODE TIMOTHY     002 
  HANDS LANCE L     003           HOPKINS MARK      001 
  KYES JOHN WIL     008           TAYLOR MATTHE     005 
  YOUNG ERIC JU     006
          ACCM  - MASTER CHIEF AIR TRAFFIC CONTROLLER
  CARLON GORDON     001           CLARK JOSEPH      003 
  MATHIS JEFFRE     002
            AFCM  - MASTER CHIEF AIRCRAFT MAINTENANCEMAN
  ADAMS JEFFREY     030           BUTAC WALTER      005 
  CORPUZ ANTONI     025           COWAN CHARLES     027 
  CRUTCHFIELD T     024           FEDUNIEWICZ J     001 
  FIORELLI ANTH     007           GAFFORD STEVE     012 
  GEARY MICHAEL     003           GONZALEZ CARL     023 
  HARDIN MICHAE     026           HARPER PAUL D     028 
  HINSON VERNON     011           HOFFMAN JOHN      021 
  HOLLIS JEFFER     029           LOBB JAMES FR     008 
  MARCUS WAYNE      031           ORMSBY BRUCE      002 
  REED CURTIS A     006           REEVES MITCHE     013 
  SCHWEIGER KUR     010           SMITH KEVIN L     020 
  SMITH WILLIAM     014           SOTOMANGO RON     019 
  TUNGATE WILLI     022           VALDEZ MARK A     016 
  VERMILLION GR     004           VILLARD LISA      015 
  WENG LEONARD      009           WHITTLE DAN O     017 
  ZARAGOZA ZEUS     018
            AGCM  - MASTER CHIEF AEROGRAPHERS MATE
  DENNIS THEODO     001
            AOCM  - MASTER CHIEF AVIATION ORDNANCEMAN
  DAVIS DONALD      004           DELVALLE JOHN     001 
  HENRY LAWRENC     002           MCCOLLOUGH PA     005 
  TRUTE CRAIG J     003
            ASCM  - MASTER CHIEF AVIATION SUPPORT EQUIPMENT        
                    TECHNICIAN                                     
  TRACY TIMOTHY     001
            AVCM  - MASTER CHIEF AVIONICS MAINTENANCE TECHNICIAN
  BRANAUGH JAY      005           BUCZEK TODD M     007 
  CONNOLLY MICH     009           DIAL JAMES CL     016 
  DUNLAP JOHN R     021           FALLERT JOHN      006 
  GALLINAT THEO     010           GUDDEN DONALD     001 
  JACKSON KENNE     022           JOHNSON DONAL     018 
  KYLE JEFFERY      008           LATHROP THOMA     003 
  MAURIN WILLIA     012           OENS CRAIG MI     017 
  OITZMAN ERIC      015           RICHARD BAILE     004 
  ROBERTSON BAR     002           SKINNER ARNOL     014 
  SUMMERS MICHA     011           THORNE JOHN F     013 
  TIMOTHEE FERM     020           WARD DWIGHT D     019 
            AWCM  - MASTER CHIEF AVIATION WARFARE SYSTEMS OPERATOR
  QUALLIO RICHA     001
            AZCM  - MASTER CHIEF AVIATION MAINTENANCE       
                    ADMINISTRATIONMAN                              
  GAGE LEONARD      004           HUFF DWAYNE E     002 
  KLINE CHARLES     003           WALLACE STEPH     001 
            BMCM  - MASTER CHIEF BOATSWAINS MATE
  KAFKA ERIC SE     003           LATIMER MICHE     004 
  OMEARA IAN PH     005           RANDALL DAVID     001 
  ROSADO REINAL     002
            CSCM  - MASTER CHIEF CULINARY SPECIALIST SUBMARINE     
                    QUALIFIED                                      
  JONES CARLOS      001
            CSCM  - MASTER CHIEF CULINARY SPECIALIST
  CANIBAN DENDE     007           CHAREST RAYMO     011 
  DELACRUZ JONA     003           HAKA JASON MA     012 
  LIPFORD CLARE     009           LOBO JOSE BRI     001 
  MARSHALL PAUL     005           PAJE RUSSELL      004 
  PARKER JAMES      006           SUNDAY DEREL      008 
  VILLAR JAIME      002           WRIGHT THADDE     010 
            CTICM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN            
                    INTERPRETIVE                                   
  BOND SCOTT DA     006           CAWTHORNE JOH     003 
  MANDT ERICK J     001           MARTINELLI JE     005 
  TSE KIN SING      002           WACHTLER JOSE     004 
            CTMCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN MAINTENANCE
  MARCANTEL KEN     001
            CTNCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN NETWORKS
  MONTGOMERY VE     002           RADZEWICZ KEV     003 
  SMITH HARRY L     001
            CTRCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN COLLECTION
  CHANEY STEVEN     002           CLARK MARIE E     003 
  HOWE SHANNON      004           MCCLAIN R T I     005 
  SMITH CHRISTO     001
            CTTCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN TECHNICAL
  BOUDREAUX JOH     003           BUSCHER NEIL      006 
  CONNER CLAY A     001           DEAN LARRY HA     004 
  MEDINA GUSTAV     005           OLMSTEAD SAMU     007 
  PALLUTCH KENN     002
            CUCM  - MASTER CHIEF CONSTRUCTIONMAN
  BOOMER STEVEN     003           BRAY TIMOTHY      002 
  MABRY BOBBY G     005           SHARPE LAWREN     004 
  THOMAS CHARLE     001
            DCCM  - MASTER CHIEF DAMAGE CONTROLMAN
  COLLEY JEFFRE     002           GEER MARK EVA     001 
  JASSO PHILIP      004           MITCHELL GREG     003 
  VOLMER ORLIN      005
            EMCM  - MASTER CHIEF ELECTRICIANS MATE NUCLEAR         
                    (SUBMARINE)                                    
  JAMES RICHARD     002           MILTON PHILLI     001 
            EMCM  - MASTER CHIEF ELECTRICIANS MATE NUCLEAR         
                    (SURFACE)                                      
  EDWARDS JOHN      001           ZANDI ANTHONY     002 
            EMCM  - MASTER CHIEF ELECTRICIANS MATE
  BURKE JAMES A     001
            ENCM  - MASTER CHIEF ENGINEMAN
  GOMEZ HENRY S     002           MULLINAX WILL     005 
  RODRIGUEZ PED     003           TOMPKINS ROBE     001 
  ZIRION DALE F     004
            EODCM - MASTER CHIEF EXPLOSIVE ORDNANCE DISPOSAL       
                    TECHNICIAN                                     
  BAERT REIMUND     002           BLUTHARDT DAV     004 
  BORKENHEIM CH     009           CABO SEAN JUS     001 
  FORNICOLA RAY     006           HERBERT MICHA     003 
  LENTZ MICHAEL     008           MENDENHALL TI     005 
  TREIBLE SCOTT     007           ZIMMERMAN ROB     010 
            EQCM  - MASTER CHIEF EQUIPMENTMAN
  DESARRO JOHNN     004           KEITH KATHY L     002 
  SWEET JAMES D     001           THOMAS MARK Z     003 
            ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SUBMARINE  
                    (NON-NUCLEAR NAV)                              
  ENQUIST ROBER     004           MCGEE JAMES A     003 
  METCALF THOMA     002           ROBERSON RONN     001 
            ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SUBMARINE  
                    (NUCLEAR)                                      
  MACFARLANE RO     001           MARTIN ROBERT     002 
            ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SURFACE    
                    (NUCLEAR)                                      
  YOUNG ROBERT      001
            ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SURFACE
  FOUST RANDALL     007           GALITO RAYMON     005 
  KLINGLER RICH     002           LUMSDEN WILLI     001 
  PRAYNER TODD      003           PUCO MARC JAM     008 
  ROSEMEYER WIL     006           WILKINS MICHA     004 
            FCCM  - MASTER CHIEF FIRE CONTROLMAN NON-AEGIS
  AHMED SHAHID      004           FREY GEORGE B     002 
  KOTZ THOMAS P     001           LILLY PHILIP      005 
  PIATT ROBERT      003
            FCCM  - MASTER CHIEF FIRE CONTROLMAN AEGIS
  BRYANT DERRIC     001           GALLIHUGH TIM     005 
  HOH WILLIAM S     002           ISBELL SHAWN      004 
  WAGNER RYAN T     003           WILSON LEWIS      006 
            FTCM  - MASTER CHIEF FIRE CONTROL TECHNICIAN
  APPERSON MICH     001           BURGIN MITCHE     004 
  SMITH VICTOR      003           TORRISI BRYAN     005 
  WEBSTER ROBER     002
            GMCM  - MASTER CHIEF GUNNERS MATE
  SMITH BRUCE D     002           YEO WILLIAM J     001 
            GSCM  - MASTER CHIEF GAS TURBINE SYSTEM TECHNICIAN
  EICKS THOMAS      003           METZ MARK WIL     002 
  PEREZ VERNONR     001
            HMCM  - MASTER CHIEF HOSPITAL CORPSMAN
  ABELE DONALD      011           ALDIS CHRISTO     013 
  ANTHONY TEREN     012           AQUINO MARTIN     003 
  BAKER JAMES F     019           BOYCE KEVIN M     014 
  FULSON KENNET     015           GARRIGUS ALAN     008 
  GLASCOE WILLI     006           JONES DAVID D     009 
  KITCHENS LANC     004           LETOURNEAU MA     005 
  MANLAPAZ NOEL     002           MATTHEWS DAVI     017 
  MCNULTY KELLY     020           MURRAY STEPHE     018 
  SPRAGUE DANIE     007           TAYLOR RODNEY     016 
  TEVIS FRANCIN     001           WILLIS TYRONE     010 
            HTCM  - MASTER CHIEF HULL MAINTENANCE TECHNICIAN
  FURRY FRANKIE     001           VIGIL RAMON C     002 
            ISCM  - MASTER CHIEF INTELLIGENCE SPECIALIST
  FRAKES JOHN C     003           FREELS JASON      002 
  JONES CHARLES     004           SMITH MICHAEL     001 
            ITCM  - MASTER CHIEF INFORMATION SYSTEMS TECHNICIAN
  ALSTON AMANDA     012           ARCHIBALD DIO     011 
  CHAVEZ ANTONI     004           DEVILLE ANTHO     006 
  HAWKINS BRYAN     013           KEMP RAYMOND      010 
  MACHADORODRIG     009           MILLER SHELLI     002 
  MITCHELL TERR     003           MYERS GARY MA     008 
  SANJURJO EDWI     001           SASSENGER DEN     007 
  VINSON TOBY R     015           WOODWARD DAVI     014 
            LNCM  - MASTER CHIEF LEGALMAN
  BARNES ALICIA     001           LAYFIELD DWAY     002 
            MACM  - MASTER CHIEF MASTER AT ARMS
  BOWMAN DAVID      005           CLEMENTS BRIA     012 
  DELEON ABNER      003           GONZALES ALEX     010 
  HENRIQUEZ CAR     002           KEEN MACK DAV     006 
  LEWIS MELVIN      009           OWENS CHARLES     008 
  RE ROY JOSEPH     007           SANTIAGO EDWA     001 
  THOMAS JACOB      004           TISDALE VALIS     011 
            MCCM  - MASTER CHIEF MASS COMMUNICATIONS SPECIALIST
  KIRSH PRISCIL     001
            MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE SUBMARINE         
                    (CONVENTIONAL)                                 
  CALDWELL MICH     001           DRAKE ASHLEY      006 
  NORDMAN STEPH     005           PERRON DUARD      003 
  SCHULTZ TODD      002           STILLWELL BEN     004 
            MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE SUBMARINE         
                    (NON-NUCLEAR WEPS)                             
  BLACKWELL JOS     001           SMITH EDWARD      002 
            MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE NUCLEAR           
                    (SUBMARINE)                                    
  DRYDEN CHRIST     002           FLICKINGER RA     006 
  HENDERSON DOU     004           HOWAT BENJAMI     008 
  KENLEY HANK A     003           MOSS MARK WIL     001 
  WELLS JON DAV     005           WHITMER THEOD     007 
            MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE NUCLEAR (SURFACE)
  BRENTISE BRIA     002           HALL KIMSEY P     005 
  HEIDKE JON CH     001           PHIPPS MICHAE     006 
  REYES RAUL JR     003           THAMES RONALD     004 
            MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE (OTHER)
  FERRER DANIEL     004           LAZIO SHANE T     005 
  MAYES DALE A      002           NOYES DOUGLAS     001 
  PAULO ROMMEL      006           PIPER EDMUND      003 
  WYMA ALDEN JA     007
            MNCM  - MASTER CHIEF MINEMAN
  OGLESBY DONNA     001
            MTCM  - MASTER CHIEF MISSILE TECHNICIAN
  CHATTIN GENE      003           LANDRY SEAN J     005 
  PRUITT RANDAL     004           WILSON PATRIC     002 
  WYMER PAUL DA     001
            MUCM  - MASTER CHIEF MUSICIAN SPECIAL BAND
  DINES KEVIN T     001
            MUCM  - MASTER CHIEF MUSICIAN FLEET BAND
  WILLIAMS SCOT     001
            NCCM  - MASTER CHIEF NAVY COUNSELOR (RECRUITER)
  BRENNAN BRIAN     005           BROWN PHILLIP     001 
  CLARK BRIAN H     002           DICKEY GREGOR     006 
  EVANS WALTER      003           LEWIS MATTHEW     008 
  RUDOLPH CHRIS     009           STONE EDWIN H     007 
  WHITE WILLIAM     004
            NCCM  - MASTER CHIEF NAVY COUNSELOR (COUNSELOR)
  EMRICSON BREN     003           FORTSON SHARO     002 
  PATTERSON CYN     004           REYNOLDS CYNT     001 
            NDCM  - MASTER CHIEF NAVY DIVER
  BRODEUR SCOTT     008           BRUSTAD JASON     004 
  COSTIN JAMES      007           EMBORSKI JOHN     001 
  GRUBBS DONALD     003           ROTAN MATTHEW     002 
  SCHOEPHOERSTE     005           WOLFE NEIL EU     006 
            OSCM  - MASTER CHIEF OPERATIONS SPECIALIST
  CARTER JIMMIE     003           DAMICO RAYMON     005 
  DANIELS JAMES     004           PORTER BRIAN      006 
  SNEAD RUSSELL     001           TERRY WILLIAM     002 
            PCCM  - MASTER CHIEF POSTAL CLERK
  GUYTON RONALD     001           LAWRY JOHN TH     002 
            PRCM  - MASTER CHIEF AIRCREW SURVIVAL EQUIPMENTMAN
  EMMERT CURTIS     002           SAMSON VICTOR     001 
            PSCM  - MASTER CHIEF PERSONNEL SPECIALIST
  MOBLEY ROY ED     001
            RPCM  - MASTER CHIEF RELIGIOUS PROGRAM SPECIALIST
  DYKSTERHOUSE      002           STUCKEY JESSI     001 
            SBCM  - MASTER CHIEF SPECIAL WARFARE BOAT OPERATOR
  JAMES TIMOTHY     001           STRACHAN DAVI     002 
            SHCM  - MASTER CHIEF SHIPS SERVICEMAN
  MYRICK DONALD     001           WATSON WILLIA     002 
            SKCM  - MASTER CHIEF STOREKEEPER SUBMARINE QUALIFIED
  FISCHER THERO     001
            SKCM  - MASTER CHIEF STOREKEEPER
  CUDAL CEFERIN     002           ELLIOTT TODD      001 
  MARTIN BRADLE     004           MCGRIFF JOHN      003 
  SCOTT GINA MI     005
            SOCM  - MASTER CHIEF SPECIAL WARFARE OPERATOR
  CARTER HOWARD     010           FIELDS KEVIN      009 
  FOGELMAN MICH     002           HARRISON ANDR     004 
  HEBERT ZERBEN     017           HIGGS HUGH MC     008 
  HITCHCOCK ROY     006           LEWIS SCOTT M     018 
  LILLY MARK JO     016           LUBESKIE MARK     012 
  NICHOLS ANDRE     007           PANGELINAN RI     014 
  POPE KEVIN RO     011           SALISBURY DAV     003 
  SMOCZYNSKI JE     015           TETZLAFF SCOT     005 
  WARD STEVEN J     013           WHITE STEVEN      001 
            STSCM - MASTER CHIEF SONAR TECHNICIAN SUBMARINE
  RULE FRANK AL     001
            UCCM  - MASTER CHIEF UTILITIESMAN
  GARCIA DAVID      002           KRANINGER MAR     001 
  TERRELL DELBE     003
          YNCM  - MASTER CHIEF YEOMAN
  ALSTON MACK A     002           BELMARES ERNE     005 
  CARTER DONALD     006           FOOTE THOMAS      001 
  LAWLER SEAN P     004           MARSHALL DARR     003

3.  RELEASED BY VADM M. E. FERGUSON III, N1.// BT #0000 

NNNN
UNCLASSIFIED//
%d bloggers like this: