FY-09 NAVY RESERVE E8 AND E9 SELECTION BOARD RESULTS

RTTUZYUW RUEWMCS0000 0911830-UUUU-RUCRNAD
ZNR UUUUU
R 311830Z MAR 08
FM CNO WASHINGTON DC
TO NAVADMIN
INFO CNO WASHINGTON DC//N1//
BT
UNCLAS //N01421//

NAVADMIN 086/08

MSGID/GENADMIN/CNO WASHINGTON DC/N1/APR//

SUBJ/FY-09 NAVY RESERVE E8 AND E9 SELECTION BOARD RESULTS// 



GENTEXT/RMKS/1.  CONGRATULATIONS TO THE FOLLOWING PERSONNEL WHO HAVE 
BEEN SELECTED FOR ADVANCEMENT TO SENIOR AND MASTER CHIEF PETTY OFFICER 
BY THE FY-09 NAVY RESERVE E8 AND E9 SELECTION BOARD.  STRONG 
COMPETITION BETWEEN QUALIFIED PROFESSIONALS IS ONE OF THE STRENGTHS OF 
OUR NAVY AND YOUR SELECTION SPEAKS HIGHLY OF YOUR ABILITIES.

2.  THIS NAVADMIN IS NOT AUTHORIZATION FOR ADVANCEMENT.  SPECIFIC DATES 
OF ADVANCEMENT WILL BE PUBLISHED BY NETPDTC PENSACOLA, FL.
PERSONNEL LISTED BELOW MAY BE FROCKED PER BUPERSINST 1430.16E IF 
QUALIFIED.  THE SELECTION LIST IS IN ALPHABETICAL ORDER BY RATE WITHIN 
COMPETITIVE CATEGORY.  READ EACH LINE FROM LEFT TO RIGHT, NAME, AND 
NUMERICAL ORDER OF ADVANCEMENT.  
CATEGORIES OF ADVANCEMENT ARE SELECTED RESERVIST AND FULL TIME SUPPORT.
                        SELECTED RESERVIST
       AVCM  - MASTER CHIEF AVIONICS MAINTENANCE TECHNICIAN
  FREIFELDER MA     005           HERRON WILLIA     004 
  OURSO RODNEY      003           STRATE MICHAE     002 
  TAYLOR KIM LE     001           WINTER ROBERT     006 
                        SELECTED RESERVIST
       AWCM  - MASTER CHIEF AVIATION WARFARE SYSTEMS OPERATOR
  WORTHEN MARK      001 
                        SELECTED RESERVIST
       BMCM  - MASTER CHIEF BOATSWAINS MATE
  BERRY RODNEY      002           BLACKSHEAR DA     003 
  SPILLANE EDWA     001

                        SELECTED RESERVIST
       CTTCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN TECHNICAL
  HARRIS JEFFRE     001           MILLER LIONEL     002 
                        SELECTED RESERVIST
       CUCM  - MASTER CHIEF CONSTRUCTIONMAN
  BATEY JON EAR     002           DAVIS BERNARD     003 
  FROEHLICH DAN     001           PROCTOR MICHA     005 
  VEENSTRA ALVI     004

                        SELECTED RESERVIST
                  ENCM  - MASTER CHIEF ENGINEMAN
  SIQUIG MARIA      001

                        SELECTED RESERVIST
                 EQCM  - MASTER CHIEF EQUIPMENTMAN
  BARNES CHARLE     002           HOLLRAH RICHA     001 
                        SELECTED RESERVIST
             ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN
  LONG JAMES JA     001

                        SELECTED RESERVIST
                FCCM  - MASTER CHIEF FIRE CONTROLMAN
  YOUNGSMAN DAV     001

                        SELECTED RESERVIST
               HMCM  - MASTER CHIEF HOSPITAL CORPSMAN
  BECKMANN BRIA     005           CLARK DONALD      002 
  ELLIOTT HAROL     006           JOHNSON RONNE     003 
  PRATI JOE IV      007           STOKES CASSAN     004 
  TURNER TIMOTH     001

                        SELECTED RESERVIST
         HTCM  - MASTER CHIEF HULL MAINTENANCE TECHNICIAN
  PAYNE MICHAEL     001

                        SELECTED RESERVIST
          ISCM  - MASTER CHIEF INTELLIGENCE SPECIALIST
  BRIGGS SCOTT      001

                        SELECTED RESERVIST
                  LNCM  - MASTER CHIEF LEGALMAN
  LUTHI JEFFERY     001

                        SELECTED RESERVIST
              MACM  - MASTER CHIEF MASTER AT ARMS
  GONZALEZ MICH     001

                        SELECTED RESERVIST
      MCCM  - MASTER CHIEF MASS COMMUNICATIONS SPECIALIST
  WILLIAMS JOHN     001

                        SELECTED RESERVIST
             OSCM  - MASTER CHIEF OPERATIONS SPECIALIST
  FEDOR JOHN DA     003           FLATLEY MICHA     001 
  ZILLI RONALD      002

                        SELECTED RESERVIST
                 SKCM  - MASTER CHIEF STOREKEEPER
  MARINO HARRY      002           RIEBER CLINTO     004 
  SCHMIEDEKE ED     001           SCHMITT MAURE     003 
                        SELECTED RESERVIST
               UCCM  - MASTER CHIEF UTILITIESMAN
  HANCOCK RALPH     001           SCHEMPP FRED      002 
  STEWART MICHA     003

                        SELECTED RESERVIST
                   YNCM  - MASTER CHIEF YEOMAN
  LEE THERESA R     002           NORMAN CURTIS     001 
                        SELECTED RESERVIST
             ABHCS - SENIOR CHIEF AVIATION BOATSWAINS MATE
                         AIRCRAFT HANDLING
  LAWRENCE DANI     001           MCCARTNEY MIC     002 
                        SELECTED RESERVIST
             ACCS  - SENIOR CHIEF AIR TRAFFIC CONTROLLER
  WUITSCHICK SH     001

                        SELECTED RESERVIST
             ADCS  - SENIOR CHIEF AVIATION MACHINISTS MATE
  FAWCETT JOHN      002           FIX ROSALIE A     004 
  RITZ MARK ALA     001           SULLIVAN MICH     003 
                        SELECTED RESERVIST
           AECS  - SENIOR CHIEF AVIATION ELECTRICIANS MATE
  BECK BYRON C      003           BROKAMP ROBER     002 
  CRAWFORD BARR     006           DROP MICHAEL      001 
  GARLINGTON JA     004           STEARNS STEPH     005 
                        SELECTED RESERVIST
             AGCS  - SENIOR CHIEF AEROGRAPHERS MATE
  RUTLEDGE JULI     003           SMART LEE ANN     002 
  TURNER MICHAE     001

                        SELECTED RESERVIST
         AMCS  - SENIOR CHIEF AVIATION STRUCTURAL MECHANIC
  ASHLEY JOSEPH     003           BARNEDT COREY     006 
  BEAUMAN JAMES     004           BLACK JOSEPH      009 
  CUNNINGHAM PA     007           HANKS LARRY W     001 
  NEWMES CHRIST     008           ROACH REX LEL     005 
  SMITH DONALD      002

                        SELECTED RESERVIST
       ATCS  - SENIOR CHIEF AVIATION ELECTRONICS TECHNICIAN
  AGER STEVEN J     002           DANIELS TODD      003 
  DAWSON RUSSEL     004           OCHTERA WILLI     005 
  RAILE CORY KE     001

                        SELECTED RESERVIST
  AZCS  - SENIOR CHIEF AVIATION MAINTENANCE ADMINISTRATIONMAN
  QUINN KAREN A     001

                        SELECTED RESERVIST
              BMCS  - SENIOR CHIEF BOATSWAINS MATE
  BABCOCK JAMES     016           BENJAMIN WILL     010 
  BRADLEY BRIAN     020           CONRAD RICHAR     017 
  DOTSON DELANC     019           ESTERS HAROLD     022 
  FRANCIS LAVIT     012           GONZALEZ MARV     018 
  GRANDSARD DAV     023           HANUS DWIGHT      002 
  KISER JOHN RO     009           LANE TAYLOR D     014 
  LEBARRON NELS     013           MARTINEZ CHRI     006 
  MASON NIGEL D     011           PENHALE JACK      008 
  RIVERA JESSE      015           ROSS TRAVIS V     025 
  SATHER TIMOTH     004           SLATTERY JOSE     005 
  THORNTON RICH     001           VANHOUTEN GEO     024 
  VARNER ANDREW     007           VARNER HAROLD     021 
  WORKMAN TODD      003
                        SELECTED RESERVIST
                   BUCS  - SENIOR CHIEF BUILDER
  DEWIRE MARK D     003           MAGEE PAUL JA     001 
  MAIN DANIEL L     005           MEELER ROBERT     004 
  SHOOP BART ED     002

                        SELECTED RESERVIST
           CECS  - SENIOR CHIEF CONSTRUCTION ELECTRICIAN
  BENAVIDES DAV     003           COX SCOTT LAV     002 
  DUGGAN MARK J     001           SIMMONS KENNE     004 
                        SELECTED RESERVIST
             CMCS  - SENIOR CHIEF CONSTRUCTION MECHANIC
  BURROUGHS ROB     001           DELROSARIO JO     002 
  LUCIA STEPHEN     003

                        SELECTED RESERVIST
              CSCS  - SENIOR CHIEF CULINARY SPECIALIST
  BINGAMAN JESS     001

                        SELECTED RESERVIST
    CTRCS - SENIOR CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN COLLECTION
  GORDON CURT S     004           GROGAN JOHN M     002 
  LEWIS SUSAN J     001           OLTMAN MARGAR     003 
                        SELECTED RESERVIST
     CTTCS - SENIOR CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN TECHNICAL
  BARTLETT LARR     003           MCKINLEY BENJ     001 
  WILSON WILLIA     002

                        SELECTED RESERVIST
               EACS  - SENIOR CHIEF ENGINEERING AID
  RELATION KENN     001

                        SELECTED RESERVIST
              EMCS  - SENIOR CHIEF ELECTRICIANS MATE
  BERNINGER THO     001           CONE CHRISTOP     002 
  KRUSE EDWIN M     003           TAYLOR MICHAE     004 
                        SELECTED RESERVIST
                  ENCS  - SENIOR CHIEF ENGINEMAN
  BLAIR WESLEY      003           BROSSIA JEFFE     001 
  HARTMANN DOMI     002

                        SELECTED RESERVIST
             EOCS  - SENIOR CHIEF EQUIPMENT OPERATOR
  BAIRD DAVID M     002           SALGUERO JOHN     001 
                        SELECTED RESERVIST
  EODCS - SENIOR CHIEF EXPLOSIVE ORDNANCE DISPOSAL TECHNICIAN
  CULVER JON LE     001

                        SELECTED RESERVIST
               FCCS  - SENIOR CHIEF FIRE CONTROLMAN
  CRAWFORD NATH     002           GAUGHEN RICHA     001 
                        SELECTED RESERVIST
             HMCS  - SENIOR CHIEF HOSPITAL CORPSMAN
  BARAJAS JOSE      014           BARBER LARRY      005 
  BUTLER MARTIN     011           CURTIS TODD B     019 
  ECHOLS BRIAN      016           ELZEY SHANNON     008 
  FORESTER BRUC     012           GARCIA WILLIA     003 
  GUDELSKI MICH     013           HANSON CHRIST     020 
  HILLIER KENDA     015           HORN ELLA L       002 
  INCARDONA JOH     004           KARSK JOSETTE     017 
  PECSON NESTOR     007           PETERSEN ROSS     018 
  ROSS RUSSELL      001           SPARKS MICHAE     010 
  TELEHA WENDY      009           WELLS SCOTT D     006 
                        SELECTED RESERVIST
          HTCS  - SENIOR CHIEF HULL MAINTENANCE TECHNICIAN
  CHASE KENT AR     001

                        SELECTED RESERVIST
           ISCS  - SENIOR CHIEF INTELLIGENCE SPECIALIST
  AUGUST KIMBER     012           BLIDY JOHN JO     002 
  BUCHHOLZ TODD     009           CHARNLEY DAVI     003 
  FOCHT JOHN AN     006           HANON DAVID L     010 
  HEPPARD RICHA     005           KUGLE TRACY J     014 
  MASON CHARLES     008           MILLER JAMES      007 
  PEACHER ROBER     004           RITZ GREGORY      001 
  RUSSO MONICA      013           WAGEMANN MARK     011 
  WALLACE MARY      015

                        SELECTED RESERVIST
       ITCS  - SENIOR CHIEF INFORMATION SYSTEMS TECHNICIAN
  FECHTER TRACY     004           FLANICK RENEE     010 
  HARRIS ROBERT     011           HOOVER ROBERT     003 
  JACOBSEN DAVI     007           KRAMER RICKY      001 
  PRELIP DWIGHT     008           SANCHIOUS SHE     009 
  TWOMEY TIMOTH     006           WALLEN WILLIA     005 
  WIES TIMOTHY      002

                        SELECTED RESERVIST
                  LNCS  - SENIOR CHIEF LEGALMAN
  JENNINGS VICK     001           TESSMER JULIE     002 
                        SELECTED RESERVIST
              MACS  - SENIOR CHIEF MASTER AT ARMS
  BROWN MICHAEL     002           CHRISTENSEN K     004 
  FENN DAVID SA     003           RUBINO CHRIST     001 
                        SELECTED RESERVIST
        MCCS  - SENIOR CHIEF MASS COMMUNICATIONS SPECIALIST
  MILLER MICHAE     002           WARD GARY MIC     001 
                        SELECTED RESERVIST
                MMCS  - SENIOR CHIEF MACHINISTS MATE
  MATHIS WALTER     001           MORGAN ALLAN      002 
                        SELECTED RESERVIST
                   MNCS  - SENIOR CHIEF MINEMAN
  BURRUD TROY J     001

                        SELECTED RESERVIST
                  NDCS  - SENIOR CHIEF NAVY DIVER
  CAREY EDGAR J     003           HEJKO GREGORY     001 
  PELUSO DEAN A     002

                        SELECTED RESERVIST
            OSCS  - SENIOR CHIEF OPERATIONS SPECIALIST
  BELLS KENNETH     004           CALLAGHAN JEF     003 
  FREELAND STEV     008           HANOLD TODD M     009 
  HARPER DONALD     002           HED ROBERT WI     006 
  LARSON ERIK B     011           MORRISSETTE R     007 
  PREZANT MATTH     005           ROGERS ERIC M     012 
  VAUGHAN TIMOT     010           VILLA JOSEPH      001 
                        SELECTED RESERVIST
                 PCCS  - SENIOR CHIEF POSTAL CLERK
  BRANDENBURG S     002           BRIGGS JOHN D     003 
  DURAN OVIDIO      001

                        SELECTED RESERVIST
          PRCS  - SENIOR CHIEF AIRCREW SURVIVAL EQUIPMENTMAN
  RUCKDASHEL TH     001

                        SELECTED RESERVIST
               QMCS  - SENIOR CHIEF QUARTERMASTER
  BAILEY CARTER     002           FREDE PATRICE     003 
  ROZUM STANLEY     001

                        SELECTED RESERVIST
          SBCS  - SENIOR CHIEF SPECIAL WARFARE BOAT OPERATOR
  ANDERSON BRET     001           WYRICK BRYAN      002 
                        SELECTED RESERVIST
                SKCS  - SENIOR CHIEF STOREKEEPER
  ADAME EDUARDO     009           BUNGARD JAMES     026 
  CHIODO KIMBER     008           CORONACION SE     004 
  DUNCAN RICHAR     019           GALLAP DENNY      018 
  GROENE BRADLE     003           HAYNES JOHN R     014 
  HEGARTY BRETT     013           HUGHLEY CHARL     011 
  HULICK JOHN M     020           HURSHMAN CHES     006 
  HUTCHINS CHRI     007           JIMENEZ DAVID     010 
  KING GARY JOE     005           LAMBERT JAMES     002 
  LOVE SANDRA M     024           LYNCH WILLIAM     022 
  MCNULTY GLEND     015           PETERSON ERIC     012 
  PRESTON RAY E     017           QUILES LISA M     021 
  RAY DOUGLAS H     016           ROCHA GUILLER     001 
  ROZIER VASCOE     025           STUHLREYER NE     023 
                        SELECTED RESERVIST
                 SWCS  - SENIOR CHIEF STEELWORKER
  BECKER CHARLE     003           DOHOGNE KENNE     002 
  EASON ROBERT      005           MINARIK BOYD      001 
  SCHIPPERS JAY     004           SHANER SCOTT      006 
                        SELECTED RESERVIST
                 UTCS  - SENIOR CHIEF UTILITIESMAN
  MCGHEE RANDAL     002           MOCK THOMAS       003 
  STOWE STEPHEN     001

                        SELECTED RESERVIST
                   YNCS  - SENIOR CHIEF YEOMAN
  BASURTO ANGEL     005           DELGRANDE SAM     001 
  LOPEZ STEVE       003           SOSA ROBERT A     004 
  WIELAND ROBER     002

                       FULL TIME SUPPORT
         AFCM  - MASTER CHIEF AIRCRAFT MAINTENANCEMAN
  CARROTHERS DA     002           KRUPPA WILLIA     003 
  MOSLEY WYDENA     004           ZAWODNIAK BRI     001 
                       FULL TIME SUPPORT
          AOCM  - MASTER CHIEF AVIATION ORDNANCEMAN
  ENGLISH MARTI     001

                       FULL TIME SUPPORT
        AVCM  - MASTER CHIEF AVIONICS MAINTENANCE TECHNICIAN
  BARBREY LAWRE     002           CARLTON GUY R     001 
                       FULL TIME SUPPORT
             BMCM  - MASTER CHIEF BOATSWAINS MATE
  BROCK PAULETT     001

                       FULL TIME SUPPORT
             DCCM  - MASTER CHIEF DAMAGE CONTROLMAN
  BENAVIDES CHR     001

                       FULL TIME SUPPORT
            EMCM  - MASTER CHIEF ELECTRICIANS MATE
  EMERICK STANL     001

                       FULL TIME SUPPORT
           ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN
  ZEPEDA WILLIA     001

                       FULL TIME SUPPORT
            HMCM  - MASTER CHIEF HOSPITAL CORPSMAN
  PORTER KENNET     001

                       FULL TIME SUPPORT
          NCCM  - MASTER CHIEF NAVY COUNSELOR (RECRUITER)
  BITZ JOSEPH L     001

                       FULL TIME SUPPORT
           PSCM  - MASTER CHIEF PERSONNEL SPECIALIST
  JOHNSON STACE     001           ROBINETTE JOH     002 
                       FULL TIME SUPPORT
              SKCM  - MASTER CHIEF STOREKEEPER
  FRANKLIN STUA     002           WATKINS VINCE     001 
                       FULL TIME SUPPORT
                  YNCM  - MASTER CHIEF YEOMAN
  ORTIZ MARIA T     001           PERSIANI CARR     003 
  WARD RICHARD      002     
                       FULL TIME SUPPORT
          ACCS  - SENIOR CHIEF AIR TRAFFIC CONTROLLER
  OSTERBERG YVO     001

                       FULL TIME SUPPORT
        ADCS  - SENIOR CHIEF AVIATION MACHINISTS MATE
  BLEDSOE JUSTI     003           BOTTOM ROBERT     002 
  FARKAS FRANK      005           JANCSO STEPHE     004 
  ROMAIN KEVIN      001

                       FULL TIME SUPPORT
       AECS  - SENIOR CHIEF AVIATION ELECTRICIANS MATE
  BISSETT CAROL     003           BURD BROOKE F     001 
  GILLESPIE JEF     002

                       FULL TIME SUPPORT
       AMCS  - SENIOR CHIEF AVIATION STRUCTURAL MECHANIC
  ALBERT MICHAE     004           AMANN DAVID C     002 
  GORGES EUGENE     003           LINDSEY DANIE     001 
  LIVELY MICHAE     006           STARKEY CHARL     005 
                       FULL TIME SUPPORT
          AOCS  - SENIOR CHIEF AVIATION ORDNANCEMAN
  GLASS JAMES C     001           GRESELIN STEV     002 
                       FULL TIME SUPPORT
   ASCS  - SENIOR CHIEF AVIATION SUPPORT EQUIPMENT TECHNICIAN
  SCHREINER RAL     001

                       FULL TIME SUPPORT
     ATCS  - SENIOR CHIEF AVIATION ELECTRONICS TECHNICIAN
  CABRERA FELIX     001           COOK DAVID LE     002 
  PETTY MICHAEL     004           WHORTON KIRK      003 
                       FULL TIME SUPPORT
  AZCS  - SENIOR CHIEF AVIATION MAINTENANCE ADMINISTRATIONMAN
  SPENDLEY GERA     001

                       FULL TIME SUPPORT
             BMCS  - SENIOR CHIEF BOATSWAINS MATE
  CATER THOMAS      003           HARDING ROGER     004 
  HUNT TRACY LE     002           JACKSON DEXTE     001 
                       FULL TIME SUPPORT
           CSCS  - SENIOR CHIEF CULINARY SPECIALIST
  MOSELY MICHAE     001

                       FULL TIME SUPPORT
            DCCS  - SENIOR CHIEF DAMAGE CONTROLMAN
  WHITEBREAD CH     001

                       FULL TIME SUPPORT
           EMCS  - SENIOR CHIEF ELECTRICIANS MATE
  FEYE CHRISTOP     001

                       FULL TIME SUPPORT
                ENCS  - SENIOR CHIEF ENGINEMAN
  BERNHARDT SAM     001           SLIKER JEFFRE     002 
                       FULL TIME SUPPORT
          ETCS  - SENIOR CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN
  PARKER TERRY      002           ROBERTS MARTI     001 
                       FULL TIME SUPPORT
            HMCS  - SENIOR CHIEF HOSPITAL CORPSMAN
  CAMPBELL JAME     002           STEPHENS JOHN     001 
  WHITE ROBERT      003

                       FULL TIME SUPPORT
      ITCS  - SENIOR CHIEF INFORMATION SYSTEMS TECHNICIAN
  VESCO BRIAN P     001

                       FULL TIME SUPPORT
       NCCS  - SENIOR CHIEF NAVY COUNSELOR (RECRUITER)
  BELL STACEY B     003           CONKLIN AARON     004 
  DIAZ CESAR AG     001           HAHN THOMAS G     005 
  KINLOCH SHARO     006           TIONGCO FRANK     002 
                       FULL TIME SUPPORT
       NCCS  - SENIOR CHIEF NAVY COUNSELOR (COUNSELOR)
  JOHNSON JAMES     001

                       FULL TIME SUPPORT
      PRCS  - SENIOR CHIEF AIRCREW SURVIVAL EQUIPMENTMAN
  DANIELS JERRY     001

                       FULL TIME SUPPORT
           PSCS  - SENIOR CHIEF PERSONNEL SPECIALIST
  FERRARI ROBER     001           JOHNSON JOHN      002 
                       FULL TIME SUPPORT
              SKCS  - SENIOR CHIEF STOREKEEPER
  DAVIS DONNA A     003           VIOLA WILLIAM     002 
  WALLACE ROBER     001     
                       FULL TIME SUPPORT

                  YNCS  - SENIOR CHIEF YEOMAN
  CARTER JOSEPH     004           CLARK NIA ROV     002 
  DYER MONIQUE      007           GUILIANO MICH     003 
  MARTELLE COLL     006           PEDEN WILLIAM     001 
  ROSS KORIN AN     008           SNEAD TARA LY     005 

3.  RELEASED BY VADM J. C. HARVEY, JR., N1.// 

BT 
#0000 
NNNN
UNCLASSIFIED//

%d bloggers like this: