FY-12 ACTIVE-DUTY NAVY E9 SELECTION BOARD RESULTS

UNCLASSIFIED//

ROUTINE

R 041741Z MAY 11

FM CNO WASHINGTON DC

TO AL NAVADMIN
NAVADMIN

INFO CNO WASHINGTON DC

BT
UNCLAS
FM CNO WASHINGTON DC
TO NAVADMIN
INFO CNO WASHINGTON DC//N1//
UNCLAS //N01421//
NAVADMIN 155/11

MSGID/GENADMIN/CNO WASHINGTON DC/N1/XXX//

SUBJ/FY-12 ACTIVE-DUTY NAVY E9 SELECTION BOARD RESULTS



GENTEXT/RMKS/1.  CONGRATULATIONS TO THE FOLLOWING PERSONNEL WHO HAVE
BEEN SELECTED FOR ADVANCEMENT TO MASTER CHIEF PETTY OFFICER BY THE FY-12
ACTIVE-DUTY NAVY E9 SELECTION BOARD.  STRONG COMPETITION BETWEEN QUALIFIED
PROFESSIONALS IS ONE OF THE STRENGTHS OF OUR NAVY AND YOUR SELECTION 
SPEAKS HIGHLY OF YOUR ABILITIES.  THIS NAVADMIN CONTAINS THE NAMES 
OF ALL SELECTEES TO INCLUDE THOSE WHO ARE NO LONGER IN A HOLD STATUS.

2.  THIS NAVADMIN IS NOT AUTHORIZATION FOR ADVANCEMENT.  SPECIFIC DATES
OF ADVANCEMENT WILL BE PUBLISHED BY NETPDTC PENSACOLA, FL.  PERSONNEL
LISTED BELOW MAY BE FROCKED PER BUPERSINST 1430.16F IF QUALIFIED.  THE
SELECTION LIST IS IN ALPHABETICAL ORDER BY RATE WITHIN COMPETITIVE
CATEGORY.

3.  MEMBERS ARE DIRECTED TO VERIFY THEIR SELECT STATUS VIA BUPERS ON-LINE.  
READ EACH LINE FROM LEFT TO RIGHT, NAME AND NUMERICAL ORDER OF ADVANCEMENT.
            
            ABCM  - MASTER CHIEF AVIATION BOATSWAINS MATE
      CAMPBELL SYLV     006        CLAYTON JOHN      003 
      GASTON HEEREY     005        REYNOLDS JAME     004 
      SMITH BRUCE E     002        VAUGHAN JAMES     001 
            
            ACCM  - MASTER CHIEF AIR TRAFFIC CONTROLLER
      BAKER MICHAEL     002        GENTRY KENNET     001 
            
            AFCM  - MASTER CHIEF AIRCRAFT MAINTENANCEMAN
      AGONCILLO ANT     025        ATIVO JOSEPH      001 
      BARNHART BRIA     014        BOBBITT BENJA     017 
      BUFORD CLIFTO     004        BYRD ERVIN HA     028 
      CORDER CAREY      031        CRUZ FERDINAN     007 
      DUDLEY ERIC L     010        FARRELL FRANK     022 
      GALAPON RHOEL     009        GAREIS KAREN      032 
      GREAVES MARIO     013        KAMPITAK CHAT     029 
      LATHROP CHARL     033        MALLEY MICHAE     006 
      MARTIN LARRY      021        MCCORMICK SHA     019 
      MCDANIEL ERIC     008        MILLER ROY MI     018 
      MOORE DAVID W     005        MURPHY SHAWN      023 
      NICHOLS RAYMO     024        OLSEN ROBERT      012 
      RIGGINS DARRE     015        RIO REYNALDO      002 
      SANCHEZMARTIN     020        SAPNIT DANILO     011 
      SMITH JACKLYN     034        SUBBERT KEVIN     035 
      TAYLOR RONALD     003        TOCORZIC JAME     026 
      VINSON DAVID      016        WATERS JEFFER     027 
      WHITE TIMOTHY     030

             AGCM  - MASTER CHIEF AEROGRAPHERS MATE
      CURTIN MICHEL     003        MAGEARY MARK      002 
      WHITE MATTHEW     001                                                                        
            
            AOCM  - MASTER CHIEF AVIATION ORDNANCEMAN
      ALAMO CARLOS      001        BEASLEY JAMES     008 
      COTTER BRENDA     003        DIAZ JOSE LEX     006 
      HEITMEYER DAV     005        SHEPHERD DELO     004 
      SIEGFRIED NEI     002        TERRELL RICHA     007 
      WILLIAMS GREG     009
            
            ASCM  - MASTER CHIEF AVIATION SUPPORT EQUIPMENT        
                    TECHNICIAN                                     
      HENDERSON DON     001
            
            AVCM  - MASTER CHIEF AVIONICS MAINTENANCE TECHNICIAN
      BAKER MICHAEL     007        BROWN RODNEY      010
      CHELBERG CHRI     017        CULVERHOUSE J     018
      DAWSON MICHAE     024        DELANEY LAURA     004
      DICKINSON DOU     009        DOBY KEVIN L      008
      FRYAR JAMES R     023        FUGATE JOHN L     011
      GORDON MICHAE     014        JENKINS KEVIN     015
      MCINTOSH BRUC     012        MILLER SEAN K     005         
      ROUSSEAU THOM     006        RUNYAN MARK D     016
      SISNEROZ EDDY     020        TUCK PAUL EUG     003
      TURPIN RICHAR     013        VANDERGRIFFT      001
      WHITESCARVER      021 
            
            AWCM  - MASTER CHIEF NAVAL AIRCREWMEN
      CROSSAN DAVID     004        GILLIAM THOMA     002 
      LACZKO MICHAE     001        LEWIS BRAD LE     003 
      WAXENFELTER M     005
            
            AZCM  - MASTER CHIEF AVIATION MAINTENANCE              
                    ADMINISTRATIONMAN                              
      RHOADES ROXAN     002        ROTHFUSS JOSE     001 
            
            BMCM  - MASTER CHIEF BOATSWAINS MATE
      MANGIN TODD A     001        WASSERMANN KE     002 
            
            CSCM  - MASTER CHIEF CULINARY SPECIALIST SUBMARINE     
                    QUALIFIED                                      
      COLON ALDECO      002        NAILON CHRIST     001 
            
            CSCM  - MASTER CHIEF CULINARY SPECIALIST
      BACON RORY CO     001        CAMPBELL PATR     009 
      CARABALLO WIL     005        HARRIS CHAD A     007
      JOHNSON COASA     006        MORGAN MICHEA     008
      PUYOT ALBERT      003        SANARES ROBER     002
            
            CTICM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN            
                    INTERPRETIVE                                   
      GUTIERREZ DAV     002        RIVERA GINA C     001 
            
            CTMCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN MAINTENANCE
      HACKER CHRIST     001
            
            CTNCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN NETWORKS
      HOSKIN ROBERT     002        JOYCE ANTHONY     001 
            
            CTRCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN COLLECTION
      BAKER ALTAHRI     009        BATY BRENT LA     006 
      BOGAN DAVID W     003        DAVEY ROBERT      002 
      DAY SHANNON R     001        MEJIAS EDUARD     004
      PALMER BRIAN      008        RAWLINSON CED     005
            
            CTTCM - MASTER CHIEF CRYPTOLOGIC TECHNICIAN TECHNICAL
      DELSASSO GERA     001        HAWK KIRK JAM     005 
      LYONS JEFFREY     002        WILSON ANDY R     004 
      WOMACK JAMES      003
            
            CUCM  - MASTER CHIEF CONSTRUCTIONMAN
      COX SCOTTIE L     002        JENKINS MICHA     001 
            
            DCCM  - MASTER CHIEF DAMAGE CONTROLMAN
      BREWSTER TERR     002        GABBARD SELDO     001 
      KASZUBOWSKI M     003        PORTER GLEN F     004 
      WASHINGTON LA     005
            
            EMCM  - MASTER CHIEF ELECTRICIANS MATE NUCLEAR         
                    (SUBMARINE)                                    
      BRANCH THOMAS     001        HANSEN CHARLE     002 
      LOVELL MICHAE     005        MONTAFIA STEP     004 
      NEWTON JAMES      003
            
            EMCM  - MASTER CHIEF ELECTRICIANS MATE NUCLEAR         
                    (SURFACE)                                      
      EBELING MICHA     002        ELLIOTT JOHN      003 
      GOMEZ JOSE AL     001        HOSTETLER JOD     004 
      RIVERA SAMUEL     005
            
            EMCM  - MASTER CHIEF ELECTRICIANS MATE
      ABERNATHY RAY     003        BAYQUEN ROLAN     009 
      CARLSEN JEFFR     005        CRUCILLO DIOS     001 
      DEPINA MANUEL     008        DIONEDA RODOL     006 
      DULANEY MICHA     007        HILLEBRAND TH     004 
      PORTUGAL LEON     002
            
            ENCM  - MASTER CHIEF ENGINEMAN
      BECK SCOTT KE     009        FREIBURGER JO     008 
      JOHNSON JACKI     005        KANE THOMAS O     004 
      KARAWAY JAMES     002        MCFADDEN VONI     003 
      MONTES VICTOR     007        PEEBLES MEDGA     006 
      SHELTON BILLY     010         
            
            EODCM - MASTER CHIEF EXPLOSIVE ORDNANCE DISPOSAL       
                    TECHNICIAN                                     
      ANDERSON JEDI     003        COLE SHAWN JU     002 
      FANCHER WILLI     004        HERDEL JAMES      005 
      LEONARD CHARL     006        ROSENAK BRADL     001 
      SEITZ THEODOR     008        SWANK CHRISTO     007 
            
            EQCM  - MASTER CHIEF EQUIPMENTMAN
      ARRINGTON DER     001        LAURIE MARTIN     002 
            
            ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SUBMARINE  
                    (NON-NUCLEAR NAV)                              
      BURKETT JASON     004        CLAUSING CHRI     001 
      JENNINGS STEV     002        ROSSITER SCOT     003 
      SUZOR MATTHEW     006        TURLEY DAVID      005 
            
            ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SUBMARINE  
                    (NON-NUCLEAR COMM)                             
      CARROLL CARY      002        FRITZLER STEV     001 
      HENDERSON THO     004        MERYHEW BRADL     003 
            
            ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SUBMARINE  
                    (NUCLEAR)                                      
      HOLLANDER SHA     005        KUNSCH EDWARD     004
      NANTELL RICHA     002        PLAYDON ERIC      001
            
            ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SURFACE    
                    (NUCLEAR)                                      
      RICHARD JAMES     001
            
            ETCM  - MASTER CHIEF ELECTRONICS TECHNICIAN SURFACE
      BURGESS EDELE     007        CALLAWAY MICH     004 
      CASAD DWAYNE      008        COOPER JOSEPH     011 
      HILDRETH JOSH     010        JERUE JIMMEY      005 
      KILLION MICHA     002        KULOWITCH DAV     001 
      MULLINS PATRI     009        PAIGE MICHAEL     003 
      TAYLOR DARREN     006
            
            FCCM  - MASTER CHIEF FIRE CONTROLMAN NON-AEGIS
      BATES MICHAEL     004        BELSKY KEVIN      002 
      HOHNSTEIN CRA     001        MANN DAVID KE     003 
            
            FCCM  - MASTER CHIEF FIRE CONTROLMAN AEGIS
      CAVE ERIC SHA     006        FREEBORN DON      010 
      HUNTER MICHAE     003        KENT GLENN RA     007 
      MALLORY ALLEN     002        MILLER JOHN V     008 
      NICHOLS DANIE     009        RIEGER BRIAN      004 
      SNYDER STEVEN     005        WHITTEMORE JA     001 
            
            FTCM  - MASTER CHIEF FIRE CONTROL TECHNICIAN
      APFEL BRIAN K     003        BOYD ROBERT M     001 
      CONSFORD JONA     004        PROPST JOEL M     002 
            
            GMCM  - MASTER CHIEF GUNNERS MATE
      BAEZ CHRISTOP     002        CARLSON CASEY     006 
      LIPSETT WILLI     003        TISDALE JASON     001 
            
            HMCM  - MASTER CHIEF HOSPITAL CORPSMAN
      AVERELL PAUL      021        BURDS JOSEPH      003 
      CARPENTIER AN     026        CHAVEZ ALFRED     030 
      CUMMINGS BRET     022        DELACRUZ REY      017 
      DELL JEFFERY      010        DINGLER CHRIS     025 
      DOMINO BRIAN      028        EUSEBIO RONAL     007 
      LACEFIELD LAR     024        LOOMIS ROBERT     001 
      MARCUCCI ALBE     019        MARTIN JEFFRE     005 
      MCNUTT LENNIS     029        MILEY ROBERT      015 
      MOORE CHRISTO     008        NEWMAN TIMOTH     023 
      PEARCE MITCHE     002        PETERSON DAVI     012 
      PHILLIPS HUBE     009        RONA PETER RO     020 
      RUTH RODNEY S     006        SAM MICHAEL J     004 
      SANTIAGO EDGA     018        SCHRADER DONA     031 
      TAINO GEORGES     016        VANDALL AARON     011 
      VELASCO ERWIN     014        WENDE TODD EV     013 
      WILLIAMS DERR     027
            
            HTCM  - MASTER CHIEF HULL MAINTENANCE TECHNICIAN
      COOK JAMES JO     001
            
            ISCM  - MASTER CHIEF INTELLIGENCE SPECIALIST
      STEDDING JAME     001
            
            ITCM  - MASTER CHIEF INFORMATION SYSTEMS TECHNICIAN
      BARTLEY CORNE     001        BYRNES TERENC     003 
      CRISP STEVE S     007        DULL THOMAS D     011 
      FLORENTINO RO     005        LYNCH LARRY A     010
      PARLETT TAMMY     009        PYLMAN JAY RO     008
      SIMMONS OKYO      006        THIBEAUX TROY     004
            
            LNCM  - MASTER CHIEF LEGALMAN
      RITCHIE JONDE     001
            
            LSCM  - MASTER CHIEF LOGISTICS SPECIALIST SUBMARINE    
                    QUALIFIED                                      
      STONE GREGORY     001
            
            LSCM  - MASTER CHIEF LOGISTICS SPECIALIST
      ARLANZA FERNA     003        CANIBAN JOSEP     002 
      CARTER ROY BE     007        DIEGO FRANCIS     005 
      GONZALEZ VICT     009        MIRELLI CHARL     001 
      MURPHY JOHN P     008        OCONNOR BERYL     004 
                  
            MACM  - MASTER CHIEF MASTER AT ARMS
      BRITTEN WARRE     002        BURDEN GARY V     005 
      HERANA RONIEP     001        HYATT DOUGLAS     007 
      KEEFER GREGOR     004        VALENTE KEVIN     003 
      ZEHNACKER TER     006
            
            MCCM  - MASTER CHIEF MASS COMMUNICATIONS SPECIALIST
      HOULIHAN WILL     002        VIOLA MICHAEL     001 
            
            MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE SUBMARINE         
                    (CONVENTIONAL)                                 
      MCKENZIE KEVI     001        MOORE JOHN JO     004 
      MORGAN DANIEL     002        RAUCH STEVEN      003 
            
            MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE SUBMARINE         
                    (NON-NUCLEAR WEPS)                             
      CAPPS STEPHEN     001
            
            MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE NUCLEAR           
                    (SUBMARINE)                                    
      FARRELL CHRIS     003        HOOKER GERRY      002 
      HOUK STEPHEN      004        JACOBSON LYNN     001 
            
            MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE NUCLEAR (SURFACE)
      BARKER BLAIR      004        BEUTNER BRIAN     010 
      DOUGLASS THAN     009        HOMAN JASON F     012
      SANBORN GREGO     006        SAWYER MICHAE     002
      SCHMOLL SHAWN     007        SOBLE BRYANT      011
      TUCKER JASON      005        WILLIAMS JAME     001
      WRIGHT TYRONE     003
            
            MMCM  - MASTER CHIEF MACHINISTS MATE (OTHER)
      GANTUANGCO RO     003        HALE JEFFREY      002 
      PAREDES MARIO     007        PHILLIPS BREN     010 
      PHILLIPS BUZ      001        SERVIAN VICTO     009 
      SILVA JESUS M     008        SMITH ALAN WE     004 
      WELCH JOHN  J     005        ZELLERS THOMA     006 
            
            MRCM  - MASTER CHIEF MACHINERY REPAIRMAN
      MARCHANT JACE     001
            
            MTCM  - MASTER CHIEF MISSILE TECHNICIAN
      DABNEY JOHN E     004        PROPES TERENC     003 
      SATTLER JAMES     001        SCULTHORPE GL     002 
            
            MUCM  - MASTER CHIEF MUSICIAN SPECIAL BAND
      PORTER AARON      001        SMITH BRUCE W     002 
            
            MUCM  - MASTER CHIEF MUSICIAN FLEET BAND
      GILL KEITH DA     001        KELLER KENNET     002 
      RAMSEY JAMES      003
            
            NCCM  - MASTER CHIEF NAVY COUNSELOR (RECRUITER)
      ALOISE FRANK      006        DAVIS MICHAEL     002 
      ENGER JEFFERY     005        HUTCHINSON BA     004 
      MOORE JASON M     001        WHITE PENNY C     003 
            
            NCCM  - MASTER CHIEF NAVY COUNSELOR (COUNSELOR)
      CARMAN RITA N     006        EHLY NICHOLAS     008
      JACKSON ERNES     004        LARA MARTHA E     003
      MCLIN DAVID E     001        PHILPOT MARVI     007
      TIMMONS JUDSO     002 
            
            NDCM  - MASTER CHIEF NAVY DIVER
      GILBERT BILLY     007        HARGARAY WILL     001
      KLUKAS JON PA     006        LARCK TROY AL     002
      POLK KELLY EU     005        SOMMERS JON R     004
            
            OSCM  - MASTER CHIEF OPERATIONS SPECIALIST
      ARBUCKLE WILL     003        BASSETT BRIAN     004 
      CLEMENTS WILL     009        HENSON RICHAR     007
      MCCALLUM REGI     005        RIPBERGER MIC     006
      SCOTT GEORGE      002        TIDWELL JEFFE     001
            
            PRCM  - MASTER CHIEF AIRCREW SURVIVAL EQUIPMENTMAN
      CARROLL GREGO     001
            
            PSCM  - MASTER CHIEF PERSONNEL SPECIALIST
      ACOSTA ERNEST     001        AKSZTULEWICZ      005 
      BENNETT KELLY     003        GUNSETT DANIE     007
      KNUPP JASON A     002        MORONES PATRI     004
            
            QMCM  - MASTER CHIEF QUARTERMASTER
      MYERS JONATHA     001        RANDLE BARON      003 
      WRIGHT LEE MI     002
            
            RPCM  - MASTER CHIEF RELIGIOUS PROGRAM SPECIALIST
      MEDLER DINO C     001
            
            SBCM  - MASTER CHIEF SPECIAL WARFARE BOAT OPERATOR
      BABB STEPHEN      003        GARCIA ERROL      001
            
            SHCM  - MASTER CHIEF SHIPS SERVICEMAN
      CINTRON DAVID     003        COLE GREGORY      001 
      FITZGERALD CH     005        TENN MICHAEL      002 
      VITUG NOVERSO     004
            
            SOCM  - MASTER CHIEF SPECIAL WARFARE OPERATOR
      BRUCE JONATHA     010        CAMPBELL JEFF     017 
      HARLESS ROBER     016        HERTZOG EDWAR     004 
      IZZO DANIEL       001        LANGFORD MICH     011 
      LASH CHRISTOP     006        MARTIN SCOTT      014
      NEWMAN ROBERT     015        OTTO DIRK         002
      PETERSON BRAN     012        RANDOLPH JODY     003
      RYAN PHILIP W     005        SMITH PATRICK     009
      THOMAS CRAIG      008
            
            STGCM - MASTER CHIEF SONAR TECHNICIAN SURFACE
      CAREY JOHN PA     002        GONZALES MICH     001 
            
            STSCM - MASTER CHIEF SONAR TECHNICIAN SUBMARINE
      TRESCH MATTHE     001
            
            YNCM  - MASTER CHIEF YEOMAN SUBMARINE QUALIFIED
      ROCK TYRUS RA     001
            
            YNCM  - MASTER CHIEF YEOMAN
      ALLEN DEMETRI     001        BOBBITT DARRI     002 
      LAMBERT ROY K     004        MARTIN KEVIN      003

4.  RELEASED BY VADM M. E. FERGUSON III, N1.//
%d bloggers like this: