NAVAL INTELLIGENCE JUNIOR OFFICER OF THE YEAR AWARDS – 2012

UNCLASSIFIED//

ATTENTION INVITED TO  

ROUTINE

R 191610Z NOV 12 PSN 599392K37

FM CNO WASHINGTON DC

TO NAVADMIN

BT
UNCLAS
QQQQ

SUBJ: NAVAL INTELLIGENCE JUNIOR OFFICER OF THE YEAR AWARDS-2012 UNCLASSIFIED/ 
FM  CNO WASHINGTON DC//N2/N6// TO  NAVADMIN UNCLASS//1650// 

NAVADMIN 345/2012

MSGID/GENADMIN/CNO WASHINGTON DC/N2N6/NOV//

SUBJ/NAVAL INTELLIGENCE JUNIOR OFFICER OF THE YEAR AWARDS-2012//



REF/A/DOC/OPNAV/18FEB09//

NARR/REF A IS OPNAVINST 1650.26C.//
POC/K. HAMILTON/LCDR/N2N6/LOC:  WASHINGTON DC/TEL:  (703) 604-6131//

RMKS/1.  THE DIRECTOR OF NAVAL INTELLIGENCE TAKES PRIDE IN ANNOUNCING THE 2012 
REAR ADMIRAL THOMAS A. BROOKS INTELLIGENCE JUNIOR OFFICERS OF THE YEAR.  THESE 
AWARDS BEAR THE NAME OF REAR ADMIRAL THOMAS A.
BROOKS IN HONOR OF HIS CONTRIBUTIONS TO THE NAVAL INTELLIGENCE COMMUNITY.  
UNITED STATES FLEET FORCES COMMAND (N2/39), OFFICE OF NAVAL INTELLIGENCE AND 
NAVY EXPEDITIONARY COMBAT COMMAND HAD THE DIFFICULT TASK OF SELECTING THE 
FINAL NOMINEES IN THE AFLOAT, ASHORE AND EXPEDITIONARY CATEGORIES.  THE NAVAL 
INTELLIGENCE FOUNDATION WILL HONOR EACH SELECTEE WITH A COMMEMORATIVE WALL 
PLAQUE AND A FIVE-YEAR MEMBERSHIP IN THE NAVAL INTELLIGENCE PROFESSIONALS.

2.  THE 2012 REAR ADMIRAL THOMAS A. BROOKS NAVAL INTELLIGENCE JUNIOR OFFICER 
OF THE YEAR (AFLOAT) IS AWARDED TO:  LT KREG A. LESAGE, ELECTRONIC ATTACK 
SQUADRON ONE THREE EIGHT.

3.  THE 2012 REAR ADMIRAL THOMAS A. BROOKS NAVAL INTELLIGENCE JUNIOR OFFICER 
OF THE YEAR (ASHORE) IS AWARDED TO:  ENS DARNELL T. HARRIS, SUBMARINE GROUP 
SEVEN, AND LT CHRISTOPHER R. LOPER, U.S. PACIFIC COMMAND JOINT INTELLIGENCE 
OPERATIONS CENTER.

4.  THE 2012 REAR ADMIRAL THOMAS A. BROOKS NAVAL INTELLIGENCE JUNIOR OFFICER 
OF THE YEAR (EXPEDITIONARY) IS AWARDED TO:  LT LEWIS H.
EDMONDS III, NAVY EXPEDITIONARY INTELLIGENCE COMMAND.

5.  2012 NOMINEES:
    A.  AFLOAT CATEGORY
        ENS CARSTEN P. BELANICH, VAQ 131
        LTJG EVAN M. BOWER, HS 5
        LTJG BETHANY L. ERHART-NAKFOOR, VP 40
        LT ERICA F. GOODWIN, USS JOHN C. STENNIS (CVN 74)
        LTJG MATTHEW D. GRAHAM, USS GEORGE WASHINGTON (CVN 73)
        LTJG UTSAV S. SOHONI, CVW 3
    B.  ASHORE CATEGORY
        LT BLAINE C. BARNARD, SOCSOUTH
        LT JENNIFER K. BRIDGES, COMPACFLT IRC
        LT STEPHEN I. W. DOWLEN, NSAWC
        LT LAUREN A. GOLDENBERG, ONI NIMITZ OIC
        LT ROBERT H. HASELOFF JR., FITC
        LT KEVIN A. HOADLEY, NMAWC
        LT SHAWN R. HUGHES, JICCENT
        LT MATTHEW D. MYERS, COMPACFLT
        LT LAWRENCE W. SHREVE, ONI FARRAGUT TAC
        LTJG KEITH B. TRAPP, CID
    C.  EXPEDITIONARY CATEGORY
        LT JAY E. BOYLES, RIVRON THREE
        ENS NICHOLAS J. OVERBY, VAQ 135
        LTJG KEVIN J. PUDAS, 30 NCR
        LT DAVID J. TEBBE, NSWDG
        LCDR GEOFFREY J. WEBER, MCAST

6.  CONGRATULATIONS TO ALL NOMINEES AND SELECTEES!!

7.  RELEASED BY VADM KENDALL L. CARD, DCNO FOR INFORMATION DOMINANCE,
N2/N6 AND DIRECTOR OF NAVAL INTELLIGENCE.//

BT
#0505
NNNN
UNCLASSIFIED//

%d bloggers like this: