FY-14 NAVY RESERVE E8 AND E9 SELECTION BOARDS RESULTS

RAAUZYUW RUEWMFA0465 1361729-UUUU--RUHPCNU
ZNR UUUUU ZUI RUEWMCE0303 1361729
R 161726Z MAY 13 PSN 587904K33
FM CNO WASHINGTON DC
TO ZEN/NAVADMIN
INFO RUENAAA/CNO WASHINGTON DC
BT
UNCLAS
********* THIS IS A COMBINED MESSAGE *********
********* START OF SECTION 1 *********
SUBJ: FY-14 NAVY RESERVE E8 AND E9 SELECTION BOARDS RESULTS
UNCLASSIFIED/
FM CNO WASHINGTON DC//N1//
TO NAVADMIN
INFO CNO WASHINGTON DC//N1//
UNCLAS//N01421//
NAVADMIN 130/13

REF A/DOC/BUPERS/2NOV07
MSGID/GENADMIN/CNO WASHINGTON DC/N1/MAY//

SUBJ/FY-14 NAVY RESERVE E8 AND E9 SELECTION BOARDS RESULTS//



GENTEXT/RMKS/1.  Congratulations to the following personnel who have been 
selected for advancement to senior and master chief petty officer by the FY-14 
Navy Reserve E8 and E9 Selection Boards.  Strong competition between qualified 
professionals is one of the strengths of our Navy and your selection speaks 
highly of your abilities.  This NAVADMIN contains the names of all selectees 
to include those who are no longer in a hold status.

2.  This NAVADMIN is not an authorization for advancement.  Specific dates of 
advancement will be published by Commanding Officer, Naval Education and 
Training Professional Development Training Center Pensacola, FL.  Personnel 
listed below may be frocked IAW ref (a) if qualified.  

3.  Selectees are listed in alphabetical order by rate within competitive 
category.  Read each line from left to right, name, and numerical order of 
advancement.  Categories of advancement are Selected Reservist and Full Time 
Support.

Selected Reservists:
ACCM - Master Chief Air Traffic Controller
  Dickey Jessic    001
AFCM - Master Chief Aircraft Maintenanceman
  Barnedt Corey    001       Lennon Erika     002 
ASCM - Master Chief Aviation Support Equipment Technician 
  Manuel Philli    001
AVCM - Master Chief Avionics Maintenance Technician
  Latendresse T    001
BMCM - Master Chief Boatswains Mate
  Mccall Michae    001
CTICM - Master Chief Cryptologic Technician Interpretive 
  Gaskins Rober    001
CUCM - Master Chief Constructionman
  Barton Philli    003       Main Daniel L    002
  Morton Jon He    001
ENCM - Master Chief Engineman
  Ruela John Ja    001
EQCM - Master Chief Equipmentman
  Bass William     001       Mora Alfred      004
  Richards Robe    003       Ruetten Kirk     002
ETCM - Master Chief Electronics Technician
  Greene Brian     003       Lewis John Sa    004
  Luce Timothy     001
GSCM - Master Chief Gas Turbine System Technician
  Brown Steven     001
HMCM - Master Chief Hospital Corpsman
  Bravo Luis Gu    005       Forester Bruc    002
  George Richar    003       Hedien Laura     004
  Metcalfe Keit    006       Watson Rachel    001
HTCM - Master Chief Hull Maintenance Technician
  Bowers Randol    003       Mengeu Brian     004
  Thompson Davi    002
LNCM - Master Chief Legalman
  Tessmer Julie    001
LSCM - Master Chief Logistics Specialist
  Bryan Sharon     004       Bungard James    002
  Guy Corey Ant    001       Sherrouse Reb    005
  Smiddy Dennin    003
MACM - Master Chief Master at Arms
  Dandrea Rober    002       Minton Aida M    003
  Strong Michae    004       Webster Rober    001
MMCM - Master Chief Machinists Mate
  Center James     001
MNCM - Master Chief Mineman
  Kipp George E    001
MRCM - Master Chief Machinery Repairman
  Huber Ramon E    001
OSCM - Master Chief Operations Specialist
  Freeland Stev    001
PSCM - Master Chief Personnel Specialist
  Abbott Shanno    001
SOCM - Master Chief Special Warfare Operator
  Perez Joseph     001 
YNCM - Master Chief Yeoman
  Freeman Derek    004       Grogg Tina Je    005
  Hester Charle    003       Luttery Ramon    001
  Murray Kevin     002
ACCS - Senior Chief Air Traffic Controller
  Smith Marco A    001
AGCS - Senior Chief Aerographers Mate
  Fishbaugh Amy    001       Koehn Dwight     003
  Lacno Ruel Ca    002
AMCS - Senior Chief Aviation Structural Mechanic
  Baker Ronald     001       Galiber John     005
  Green Michael    002       Gronbach Erik    004
  Tharp Donnell    003
AOCS - Senior Chief Aviation Ordnanceman
  Kitson Eric J    002 
ASCS - Senior Chief Aviation Support Equipment Technician
  Gutierrez Joh    001       Hall David       002
ATCS - Senior Chief Aviation Electronics Technician

********* START OF SECTION 2 *********

  Matlaga Andre    001       Obriant Miche    002
AWFCS - Senior Chief Naval Aircrewmen Mechanical
  Barnhill Jeff    003       Goldstein Nic    004
  Jones Travis     001       Mcguire Jonat    005
  Tercero Richa    002       Ward Elizabet    006
AWOCS - Senior Chief Naval Aircrewmen Operator
  Jones Gerald     001       Lundberg Nich    002
BMCS - Senior Chief Boatswains Mate
  Aguayo John J    004       Danula Christ    007
  Delossantos V    012       Ehlers Randy     013
  Field Alan Bo    005       Hernandezmart    003
  Hollenbeck De    011       Juarez Claudi    001
  Kehoe Christo    009       Lakeram Navin    006
  Mccarthy John    010       Neuhardt Jaso    002
  Showalter Eri    014       Woodworth Joh    008
BUCS - Senior Chief Builder
  Allen David M    002
CMCS - Senior Chief Construction Mechanic
  Koch Steven M    001       Shoemaker Jas    002
CSCS - Senior Chief Culinary Specialist
  Conniff John     002       Jaremczuk Ant    001
  Roberts Micha    003
CTICS - Senior Chief Cryptologic Technician Interpretive 
  Miccarelli An    001
CTRCS - Senior Chief Cryptologic Technician Collection
  Campbell Mich    001
EMCS - Senior Chief Electricians Mate
  Bonomi Timoth    001       Jones Joshua     002
ENCS - Senior Chief Engineman
  Foster Freder    001       Powell Walter    002
EOCS - Senior Chief Equipment Operator
  Green William    003       Meridith John    004
  Ruman Charles    001       Scantlen Terr    002
EODCS - Senior Chief Explosive Ordnance Disposal Technician
  Christiansen     003       Edmonds Arron    002
  Fitzgerald Br    001
ETCS - Senior Chief Electronics Technician
  Axton Michael    006       Baum John Dan    010
  Elyard Joseph    002       Fraulino Robe    007
  Greenwald Eri    003       Haley Daniel     009
  Mckern Jeremy    005       Mcquiston Dav    004
  Perkins John     008       Yates Jeffrey    001
FCCS - Senior Chief Fire Controlman
  Arena Dante P    001       Leonard Bruce    002
GSCS - Senior Chief Gas Turbine System Technician
  Guasch Jesusm    001
HMCS - Senior Chief Hospital Corpsman
  Amborn Tracy     008       Andrew James     007
  Baney Sean Co    017       Benson Steed     018
  Bisheimer Dia    009       Borges Gary J    019
  Castonguay Ed    004       Chiang Hsiao     016
  Danielewicz D    011       Frees Brian T    012
  Fyfe James Di    010       Hauptmann Jes    003
  Jester Denise    005       Novak Thomas     001
  Peet Donna El    006       Riley Matthew    013
  Somera Don Ro    015       Tabor Jeffrey    020
HTCS - Senior Chief Hull Maintenance Technician
  Anderson Jona    001       Burg Adam Cha    003
  Cortes Alfred    004       Lussetto Perr    002
ISCS - Senior Chief Intelligence Specialist
  Antes Quentin    007       Desbiens Rich    006
  Ferguson Nich    011       Garcia Felix     004
  Greiner Ryan     002       Hoblit Billy     009
  Jacobs James     008       Penninger Ron    003
  Savoie David     001       Tran Larry Nh    012
  Uren Stacie L    010
ITCS - Senior Chief Information Systems Technician
  Adams Steven     003       Gilbertson Gr    006
  Kasper Michae    004       Murphy Rosema    008
  Powell Rebecc    007       Ratliff Sandr    002
  Torres Jose A    009       Varela Robert    001
LNCS - Senior Chief Legalman
  Fahey Andrew     001       Romancardona     002
LSCS - Senior Chief Logistics Specialist
  Alvarez Edwar    015       Arbon Sura Qu    008
  Bartsch Micha    002       Buns David Al    004
  Fanning Timot    028       Garrison June    025
  Hamzee Shawn     018       Harvie Michae    023
  Ingram Tawann    022       Jackson Tammy    021
  Lahozcampodon    009       Lawson Timoth    026
  Leon Frank Ja    003       Mell Randy Eu    005
  Oconnor Mark     024       Pomales Walte    020
  Ponce Yanina     027       Quintana Tamm    012
  Santiago Moni    013       Schauf Darren    007
  Schips Kelly     010       Stanley Shint    017
  Stevenson Joh    019       Taly Jack Edw    011
  Yeakley Richa    016 
MACS - Senior Chief Master at Arms
  Colwell Eugen    004       Dyke Steven J    001
  Gibbs Christo    005       Lafrenier Ant    008
  Matthews Step    006       Miller Timoth    009
  Mosier Edward    002       Nolen Stephen    007
  Santini Anton    003
MCCS - Senior Chief Mass Communications Specialist
  Lovelady Will    003       Montgomery Da    002
  Weatherspoon     001
MMCS - Senior Chief Machinists Mate
  Adams Jason C    002      Brennan Timot     001
  Cady John Emm    003      Cole Ronald T     004
MNCS - Senior Chief Mineman
  Keefer Charle    002      Lubbers Jason     004
  Ruiz Ernesto     003      Snyder Ronald     005
  Ward Daniel R    001
MRCS - Senior Chief Machinery Repairman
  Clark George     002      Herrera John      001
  Himes Christo    003
OSCS - Senior Chief Operations Specialist
  Baker Michael    002      Hartlerode Ja     003
  Kinderknecht     004      Loftis Justin     001
PSCS - Senior Chief Personnel Specialist
  Bartreau Mary    003      Neal Marilyn      002
  Suon Dara        001

********* START OF SECTION 3 *********

SBCS - Senior Chief Special Warfare Boat Operator
  Lastimosa Jos    003      Rascoe Eddie      001
  Symington Ric    002
SOCS - Senior Chief Special Warfare Operator
  Johnston Bren    003      Ortiz Luis Cr     002
UTCS - Senior Chief Utilitiesman
  Dusenbery Cha    001
YNCS - Senior Chief Yeoman
  Craig Patrici    007      Geiselman Lor     003
  Johnston Laur    005      Kerr Terri Ly     009
  Kieschnick Ch    002      Morrell Saund     008
  Nettles Edwar    001      Schmidt Miche     012
  Sutton Kimber    006      Thorson James     004
  Tickle Michae    010      Wood Trang Du     011
Full Time Support 
AFCM - Master Chief Aircraft Maintenanceman
  Boswell Troy     002      Martelle Dani     003
  Starkey Charl    001
AOCM - Master Chief Aviation Ordnanceman
  Glass James C    001
AVCM - Master Chief Avionics Maintenance Technician
  Burd Brooke F    001      Reinert Steve     002
AWCM - Master Chief Naval Aircrewmen
  Berkey Kennet    001
DCCM - Master Chief Damage Controlman
  Webster John     001
ENCM - Master Chief Engineman
  Kennedy Steve    001
HMCM - Master Chief Hospital Corpsman
  Strack Ryan N    001
NCCM - Master Chief Navy Counselor (Recruiter)
  Hahn Thomas G    002       Johnson Georg    003
  Smith Aaron J    001
NCCM - Master Chief Navy Counselor (Counselor)
  Lydigsen Mich    001
PRCM - Master Chief Aircrew Survival Equipmentman
  Beauchamp Dar    001
PSCM - Master Chief Personnel Specialist
  Barte Anton D    002       Eutsey Demetr    001
YNCM - Master Chief Yeoman
  Cordero John     003       Gaines Deon A    002
  Ross Korin An    001
ADCS - Senior Chief Aviation Machinists Mate
  Bonspiel Robe    005       Bryant Dustin    004
  Cleary Scotti    002       Merchant Wesl    003
  Worth Thomas     001
AECS - Senior Chief Aviation Electricians Mate
  Borelli James    001       Hawkins Russe    002
  Obryant Runet    005       Sackett Rexfo    004
  Slade Robert     003
AMCS - Senior Chief Aviation Structural Mechanic
  Anderson Tyso    005       Armintia Arne    006
  Campbell Gera    001       Dominey Kevin    002
  Francis Jerma    007       Martin Chad M    003
  Smith Michael    004
AOCS - Senior Chief Aviation Ordnanceman
  Francis Erich    003       Hubenak Melis    002
  Mays Antonio     004       Montero Angel    005
  Reid David Ga    001
ASCS - Senior Chief Aviation Support Equipment Technician
  Gomezurizar A    001
AWFCS - Senior Chief Naval Aircrewmen Mechanical
  Frenette Kenn    003       Gros Kerry Pa    001
  Lopez Adolfo     002
AZCS - Senior Chief Aviation Maintenance Administrationman
  Maldonado She    001
BMCS - Senior Chief Boatswains Mate
  Crowell Willi    001       Little Antion    004
  Neuman Joseph    002       Ngov Veng Tao    005
  Squires Clyde    003
CSCS - Senior Chief Culinary Specialist
  Lawrence Vero    001
DCCS - Senior Chief Damage Controlman
  Garcia Roy T     003       Hampton Austi    001
  Meredith Shaw    002
EMCS - Senior Chief Electricians Mate
  Allen Jason E    001       Gildelatorrer    002
ENCS - Senior Chief Engineman
  Spears Christ    001
HMCS - Senior Chief Hospital Corpsman
  Acheampong Ni    003       Boyle John Eu    001
  Mcknight Mark    002
LSCS - Senior Chief Logistics Specialist
  Elliott Chad     004       Neemar Christ    001
  Speno Timothy    002       Wells Laura E    003
NCCS - Senior Chief Navy Counselor (Recruiter)
  Elliott Travi    002       Ellis Michael    004
  Freeman There    005       Jorgensen Eri    001
  Rein Rebecca     006       White Harry J    003
NCCS - Senior Chief Navy Counselor (Counselor)
  Sexton Maria     001
PRCS - Senior Chief Aircrew Survival Equipmentman
  Boyles Richar    001
PSCS - Senior Chief Personnel Specialist
  Hammer Willia    004       Page Anson Je    003
  Steer Oneil A    002       Wallace Micha    001
YNCS - Senior Chief Yeoman
  Deriso Kelsey    005       Jacobs Tammy     003
  Marshall Alis    001       Nelson Howard    004
  Summerbell Eb    002

4.  Released by Vice Admiral S. R. Van Buskirk, N1.

BT
#2014
NNNN
UNCLASSIFIED//

%d bloggers like this: