​FY-17 NAVY RESERVE E-8 AND E-9 ADVANCEMENT SELECTION BOARDS RESULTS

UNCLASSIFIED
ROUTINE
R 131645Z APR 16
FM CNO WASHINGTON DC
TO NAVADMIN
INFO CNO WASHINGTON DC
BT
UNCLAS

NAVADMIN 086/16

MSGID/GENADMIN/CNO WASHINGTON DC/N1/APR//

SUBJ/FY-17 NAVY RESERVE E-8 AND E-9 ADVANCEMENT SELECTION BOARDS RESULTS//



REF/A/DOC/BUPERS/2NOV07//

AMPN/REF A IS BUPERSINST 1430.16F, ADVANCEMENT MANUAL FOR ENLISTED PERSONNEL 
OF THE U.S. NAVY AND U.S. NAVY RESERVE.//

RMKS/1.  Congratulations to the following personnel who have been selected 
for advancement to senior chief and master chief petty officer by the FY-17 
Navy Reserve E-8 and E-9 Selection Boards. Strong competition between 
qualified professionals is one of the strengths of our Navy and your 
selection speaks highly of your abilities.

2.  This NAVADMIN is not authorization for advancement.  Specific dates of 
advancement will be published by Commanding Officer, Naval Education and 
Training Professional Development Technology Center Pensacola, FL.  Personnel 
listed below may be frocked IAW reference (a), if qualified.

3.  Members are directed to verify their select status via BUPERS On-line.  
The selection list is in alphabetical order by rate within competitive 
category.  Read each line from left to right, name, and numerical order of 
advancement.  Categories of advancement are selected reservist and full time 
support.
                    Selected Reservist
            AFCM  - Master Chief Aircraft Maintenanceman
      Gronbach Erik     001
            AGCM  - Master Chief Aerographers Mate
      Koehn Dwight      002         Snell Chance      001
            AOCM  - Master Chief Aviation Ordnanceman
      Holmes Michae     001
            AVCM  - Master Chief Avionics Maintenance Technician
      Cohenpeer Jas     002         Wahlgren Jame     001
            BMCM  - Master Chief Boatswains Mate
      Cabrera Juan      002         Dreier James      001
      Lavitoria Aub     003
            CSCM  - Master Chief Culinary Specialist
      Jaremczuk Ant     001
            CTICM - Master Chief Cryptologic Technician
                    Interpretive
      Miccarelli An     001
            CTTCM - Master Chief Cryptologic Technician Technical
      Lynch Jeremy      001
            CUCM  - Master Chief Constructionman
      Ball Ardel Jr     001
            EMCM  - Master Chief Electricians Mate
      Rosek Eugene      001
            ENCM  - Master Chief Engineman
      Powell Walter     001
            EODCM - Master Chief Explosive Ordnance Disposal
                    Technician
      Edmonds Arron     001
            EQCM  - Master Chief Equipmentman
      Saville Lori      001
            ETCM  - Master Chief Electronics Technician
      Perkins John      001
            GMCM  - Master Chief Gunners Mate
      Thompson Jack     001
            HMCM  - Master Chief Hospital Corpsman
      Bunker Patric     001         Schwartz Davi     002
            HTCM  - Master Chief Hull Maintenance Technician
      Greenemeier M     001
            ISCM  - Master Chief Intelligence Specialist
      Liles James C     001
            ITCM  - Master Chief Information Systems Technician
      Alston Opal S     004         Arredondo Geo     003
      Cuevas Ramon      002         Gilbertson Gr     008
      Horn Matthew      005         Madsen Joel T     006
      Powell Rebecc     009         Ratliff Sandr     007
      Wallen Willia     001
            MACM  - Master Chief Master At Arms
      Fryer Scott A     002         Jones Scott D     001
      Lafrenier Ant     004         Nolen Stephen     003
            MMCM  - Master Chief Machinists Mate
      Brennan Timot     001
            NDCM  - Master Chief Navy Diver
      Jackson Danie     001
            OSCM  - Master Chief Operations Specialist
      Neubauer Rich     001
            PRCM  - Master Chief Aircrew Survival Equipmentman
      Wilde Mark Ha     001
            UCCM  - Master Chief Utilitiesman
      Press Michael     001
            YNCM  - Master Chief Yeoman
      Tickle Michae     001
            ABHCS - Senior Chief Aviation Boatswains Mate
                    Aircraft Handling
      Ethridge Troy     002         Herrera Shawn     001
            ADCS  - Senior Chief Aviation Machinists Mate
      Chappelle Car     001
            AECS  - Senior Chief Aviation Electricians Mate
      Malmsten Matt     001         Suba Christin     002
            AGCS  - Senior Chief Aerographers Mate
      Cappellino Ri     003         Diaz Johndave     004
      Duke Katherin     002         Fontaine Will     005
      Stovall Sherr     001
            AMCS  - Senior Chief Aviation Structural Mechanic
      Hansen Matthe     002         Liberty Rock      003
      Makalintal Al     001         Roland Linda      005
      Wickline Phil     004
            AOCS  - Senior Chief Aviation Ordnanceman
      Lueders Dirk      001         Viggiani Leon     002
            ATCS  - Senior Chief Aviation Electronics Technician
      Fleming Saul      002         Hagen Justin      003
      Harris Gregor     004         Young David H     001
            AWFCS - Senior Chief Naval Aircrewmen Mechanical
      Baldwin Jason     008         Bates Dean Al     001
      Beaton Ronald     002         Bradford Just     004
      Cullen Erin M     010         Freeman Franc     003
      Graham Kevin      006         Pedraza Gabri     007
      Thayer Anthon     005         Whitson Charl     009
            AWOCS -  Senior Chief Naval Aircrewmen Operator
      Comer Jessica     002         Ford Jason Mi     001
      Houtby Eugene     004         Valdes Desmon     003
            AWRCS - Senior Chief Naval Aircrewmen
                    Tactical-Helicopter
      Case Sean Rob     001
            AZCS  - Senior Chief Aviation Maintenance
                    Administrationman
      Budde Joshua      001
            BMCS  - Senior Chief Boatswains Mate
      Barzycki Robe     013         Cantrell Robe     019
      Cast Bobby Jo     011         Cox Christoph     004
      Flores Christ     007         Fullenkamp Ja     018
      Gonzalez Rona     015         Greene Dawn M     001
      Griffith Dani     012         Hall Tracy Ly     014
      Hernandez Yan     020         Johnson Micha     009
      Macneil Keith     006         Martinez Gabr     017
      Moyer Casey R     002         Parker Missy      016
      Quezada Cina      010         Quiroz Julian     008
      Santos Miriam     005         Sills Cory Eu     003
            CECS  - Senior Chief Construction Electrician
      Jermyn Keith      001         Johnson Scott     002
      Kearns Daniel     003         Morse Edward      004
            CMCS  - Senior Chief Construction Mechanic
      Champagne Pau     005         Full James Ar     003
      Landrau Franc     004         Neagle Jeffre     002
      Stewart Kevin     001
            CSCS  - Senior Chief Culinary Specialist
      Baird Dexter      001         Burry Douglas     002
      Meehan Willia     005         Pearson Susan     003
      Walter Jeffre     004
            CTICS - Senior Chief Cryptologic Technician
                    Interpretive
      Dodds Joana L     001         Voyles Jarom      002
            CTNCS - Senior Chief Cryptologic Technician Networks
      Mausey Charle     001         Powell Jimmie     003
      Siegers Kevin     002
            CTTCS - Senior Chief Cryptologic Technician Technical
      Webster Jason     002         Wilhelm Dawn      001
            CUCS  - Senior Chief Constructionman
      Aviles Henry      001         Bartman Chad      005
      Hardwick Matt     006         Hoffman Frank     004
      Utess John Mi     002         Vidoli Daniel     003
            DCCS  - Senior Chief Damage Controlman
      Rowe Delmas R     001
            EMCS  - Senior Chief Electricians Mate
      Wright Jarvis     001
            ENCS  - Senior Chief Engineman
      Devault Troy      001         Guiso Jeffrey     002
      Hale Dean Sco     004         Herrera Danie     003
      Pona Samuel D     005
            EOCS  - Senior Chief Equipment Operator
      Brown Kevin       009         Danzy Danny S     010
      Dunbar Peter      002         Evans James E     006
      Gay Christoph     004         Kowalski Ches     001
      Orsik Thomas      003         Patterson Joe     005
      Spaw Jeremy R     007         Tate Kermit M     008
            EODCS - Senior Chief Explosive Ordnance Disposal
                    Technician
      Dublin Al Ray     001
            ETCS  - Senior Chief Electronics Technician
      Klein Barry A     003         Lacorte Phili     004
      Moore Geoffre     001         Noto Brendon      005
      Seedorff Jame     002
            FCCS  - Senior Chief Fire Controlman
      Chupco James      001         Gammill Micha     002
            GMCS  - Senior Chief Gunners Mate
      Carson Kelly      003         Chesney Chica     005
      Clark Jermain     001         Cross Kimberl     009
      Fournell Davi     007         Lambert Danie     002
      Mowery David      004         Rohde William     008
      Sandoval Migu     006
            HMCS  - Senior Chief Hospital Corpsman
      Batayola Mano     004         Bosser Kim M      009
      Canady Kathy      008         Coleman Kendr     005
      Colokathisvin     001         Cordes John E     006
      Dawson Chad W     018         Fischer Natal     013
      Green Samuel      021         Hernandez Sim     002
      Hughes Joanne     017         Iarussi Josep     019
      Kinney Adam F     020         Lafemina Thom     016
      Legg Stephani     015         Paul Matthew      007
      Price Sherman     011         Ronzheimer Ga     010
      Sadalge Myrna     014         Tiscareno Mar     003
      Wark Lisa Hin     012
            HTCS  - Senior Chief Hull Maintenance Technician
      Aguilar Adam      003         Dulz Rodney A     004
      Marhelko Chri     001         Shalkowski Ja     002
            ISCS  - Senior Chief Intelligence Specialist
      Cedrone Eric      004         Etters Matthe     014
      Ford Jason Er     008         Francis Timot     002
      Gallagher Rob     003         Hamer Stephen     010
      Hammer Jesse      001         Hoel Crystal      012
      Mcgee Randall     005         Mees Paul Rob     006
      Moore Raymond     015         Robillard Ron     009
      Sauermann Ben     013         Topping Randa     011
      Voels Tiffany     016         Wright Andrew     007
            ITCS  - Senior Chief Information Systems Technician
      Alisasis Regi     005         Ball Robert D     004
      Cook John Jay     003         Golden Jeffre     012
      Kranz James P     006         Luong Henry M     008
      Newman Michae     001         Shear Peter J     002
      Tabacomoniz K     011         Vitale Joseph     009
      Wagner Shonda     007         Wruk Leonard      010
            LNCS  - Senior Chief Legalman
      Henck Harrold     001
            LSCS  - Senior Chief Logistics Specialist
      Cassell Dougl     007         Griffith Kell     011
      Liss Timothy      006         Mccoy Sandra      009
      Ong Cuong Doc     001         Shannon Brent     005
      Strong Alliso     002         Struk Alexand     010
      Talley Carlos     008         Tunstall Robe     004
      Wyatt Jimi Kr     003
            MACS  - Senior Chief Master At Arms
      Babcock Jerem     003         Bakey Matthew     033
      Barcinas Ronn     045         Batterson Ste     041
      Beaulieu Stev     017         Brinkerhoff D     022
      Calvert Wolfg     002         Conigliaro Br     010
      Crisp Jerry L     016         Delgado Ivan      014
      Denzin Jay Sc     009         Dougherty Dav     039
      Gardner James     005         Gizzo John An     008
      Gonzalez Nath     044         Henderson Kry     040
      Hermann Lars      015         Heyne Robin R     023
      Hollowell Dor     030         Hutter Donald     001
      Jasler Jr Fre     024         Kelly Scott R     011
      Kindermann Ma     043         Libhart Micky     037
      Maya Jesus  J     020         Mcnaughton Ri     035
      Mengarelli Mi     027         Mitchell Shaw     034
      Nokes Preston     006         Payton Sarah      046
      Perez Raul Er     018         Pool Cindy Ma     038
      Rankin Charle     021         Rodriguez Noe     025
      Russell Antho     029         Sanchez Jenni     007
      Segar Jeffrey     036         Sobel Steven      031
      Southard Lee      012         Stone Clyde L     004
      Struznik Just     047         Syc Ronald Wa     028
      Tettemer Glen     026         Tortorice Day     019
      Weigand Jon A     042         Williams Bria     032
      Witoshynsky E     013
            MCCS  - Senior Chief Mass Communications Specialist
      Treadwell Jos     001
            MNCS  - Senior Chief Mineman
      Wages David B     001
            NDCS  - Senior Chief Navy Diver (First Class Diver)
      Ragsdale Mich     001
            OSCS  - Senior Chief Operations Specialist
      Bailey David      002         Baughman Will     001
      Belmore Edwar     003         Gordon Joseph     004
      Mehl Tina Mar     005
            PSCS  - Senior Chief Personnel Specialist
      Purcell Steph     001
            RPCS  - Senior Chief Religious Program Specialist
      Arrieta David     001
            SBCS  - Senior Chief Special Warfare Boat Operator
      Moody Robert      001
            SOCS  - Senior Chief Special Warfare Operator
      Jameson Steve     001
            UTCS  - Senior Chief Utilitiesman
      Beauchamp Sam     002         Wood Philip C     001
            YNCS  - Senior Chief Yeoman
      Bridges Willi     005         Carter Kawand     008
      Jones Keith L     002         Octave Toni W     007
      Odonnoghue Ma     004         Plascensia Ra     001
      Reid Terese C     006         Stockman Gail     003
                    Full Time Support
            AFCM  - Master Chief Aircraft Maintenanceman
      Buyok Jeremy      003         Lyons Robert      001
      Miller Joshua     002         Myers Dana Ra     004
            AOCM  - Master Chief Aviation Ordnanceman
      Mays Antonio      001
            AVCM  - Master Chief Avionics Maintenance Technician
      Combs Jeffery     001         Obryant Runet     002
            AWCM  - Master Chief Naval Aircrewmen
      Johnson Jaime     001
            AZCM  - Master Chief Aviation Maintenance
                    Administrationman
      Stockdale Lis     001
            BMCM  - Master Chief Boatswains Mate
      Ngov Veng Tao     002         Squires Clyde     001
            CSCM  - Master Chief Culinary Specialist
      Lawrence Vero     001
            DCCM  - Master Chief Damage Controlman
      Garcia Roy T      001
            HMCM  - Master Chief Hospital Corpsman
      Weser Carrie      001
            LSCM  - Master Chief Logistics Specialist
      Elliott Chad      003         Morrow Charle     001
      Neemar Christ     002
            NCCM  - Master Chief Navy Counselor (Recruiter)
      Dixon Melvyn      001
            PSCM  - Master Chief Personnel Specialist
      Alvarez Raymo     001
            YNCM  - Master Chief Yeoman
      Kelly Amy Mar     001
            ADCS  - Senior Chief Aviation Machinists Mate
      Heard Brandon     003         Keiper Debora     002
      Lamp Christop     004         Runion Jeremy     001
            AECS  - Senior Chief Aviation Electricians Mate
      Buning Timoth     001         Dixon Nickola     004
      Dregely Danie     005         Jatczak Scott     002
      Lerch Michael     003
            AMCS  - Senior Chief Aviation Structural Mechanic
      Braxton Leigh     009         Garnett Wade      002
      Hale Bryan Le     007         Oldham David      006
      Turner Stephe     005         Ulman Jeremy      001
      Weippert Jeff     008         Workman Lance     003
      Wysocki Geral     004
            ATCS  - Senior Chief Aviation Electronics Technician
      Bauer Jeremy      002         Grenier Jonat     001
      Peck Angelina     003         Ramireztorres     004
      Willis James      005
            AWFCS - Senior Chief Naval Aircrewmen Mechanical
      Herring Paul      001         Ziegler Rober     002
            AZCS  - Senior Chief Aviation Maintenance
                    Administrationman
      Broddy Rachae     001
            BMCS  - Senior Chief Boatswains Mate
      Arroyos Luis      001         Bussing Kimbe     006
      Cordero Jason     004         Deroven Jeffr     003
      James Carl La     005         Macdonald Ken     007
      Vance Timothy     002
            CSCS  - Senior Chief Culinary Specialist
      Usita Christo     001
            DCCS  - Senior Chief Damage Controlman
      Cruzen Cory M     002         King Derek Wa     003
      Marquis Russe     001
            HMCS  - Senior Chief Hospital Corpsman
      Alonso Alfred     001
            ITCS  - Senior Chief Information Systems Technician
      Fincham Jeani     001         Ojeda Diana       002
            LSCS  - Senior Chief Logistics Specialist
      Aiken Sacoyia     005         Clover Tavare     007
      Johnson Dusha     003         Nicholson Ser     002
      Smith Christo     001         Spence Keshaw     006
      White Stacy L     004
            NCCS  - Senior Chief Navy Counselor (Recruiter)
      Bloomfield Ma     001         Dopson Audrey     004
      Smith Edward      003         Stevenson Gin     002
            PRCS  - Senior Chief Aircrew Survival Equipmentman
      Ohmie Brian D     001
            PSCS  - Senior Chief Personnel Specialist
      Adams Clyde N     001         Cavins Joseph     002
      Maher Nikita      003
            YNCS  - Senior Chief Yeoman
      Graves James      002         Hernandez Pau     001

4.  Released By Vice Admiral W. F. Moran, N1.//

BT
#0001
NNNN
UNCLASSIFIED//
%d bloggers like this: