FY-16 NAVY RESERVE E-7 SELECTION BOARD RESULTS

UNCLASSIFIED
ROUTINE
R 081459Z JUL 15
FM CNO WASHINGTON DC
TO NAVADMIN
INFO CNO WASHINGTON DC
BT
UNCLAS

NAVADMIN 158/15

MSGID/GENADMIN/CNO WASHINGTON DC/N1/JUL//

SUBJ/FY-16 NAVY RESERVE E-7 SELECTION BOARD RESULTS//



REF/A/DOC/BUPERS/2NOV07//
NARR/REF A IS BUPERSINST 1430.16F, ADVANCEMENT MANUAL FOR ENLISTED PERSONNEL 
OF THE U.S. NAVY AND U. S. NAVY RESERVE.

RMKS/1.  Congratulations to the following personnel who have been selected 
for advancement to chief petty officer by the FY-16 Navy Reserve E-7 
Selection Board.  Strong competition between qualified professionals is one 
of the strengths of our Navy and your selection speaks highly of your 
abilities.

2.  This NAVADMIN is not authorization for advancement.  Specific dates of 
advancement will be published by Commanding Officer, Naval Education and 
Training Professional Development Technology Center Pensacola, FL.  Personnel 
listed below may be frocked IAW reference (a), if qualified.

3.  Members are directed to verify their select status via BUPERS On-Line.  
The selection list is in alphabetical order by rate within competitive 
category.  Read each line from left to right, name, and numerical order of 
advancement.  Categories of advancement are Selected Reservist and Full Time 
Support.
            Selected Reservist
    ABFC  - Chief Aviation Boatswains Mate Fuel Handling
Colonrivera J     002         Johnson Horat     001
Mariano Hecto     004         Molina Billy      005
Vasquez Geral     003
            Selected Reservist
    ABHC  - Chief Aviation Boatswains Mate Aircraft Handling
Lau Kelvin        002         Sweeney Migue     003
Tomimitsu Ken     001
            Selected Reservist
    ACC   - Chief Air Traffic Controller
Duncan Brian      002         Edwards Felis     001
            Selected Reservist
    ADC   - Chief Aviation Machinists Mate
Beson Casey W     001         Evans Keith A     002
            Selected Reservist
    AEC   - Chief Aviation Electricians Mate
Leidy Scott A     004         Mitchell Thom     003
Pursley Laure     002         Valentino Rya     001
            Selected Reservist
    AGC   - Chief Aerographers Mate
Burns Michael     002         Daley Earling     003
Lacuesta Davi     001         Martinez Rube     004
Perfetti John     007         Shoemaker Syl     005
            Selected Reservist
    AMC   - Chief Aviation Structural Mechanic
Brannick Mich     002         Byerly Franki     001
                    Selected Reservist
    AMEC  - Chief Aviation Structural Mechanic (Safety Equipment)
Cadena Rupert     001         Sena Thom Sco     002
            Selected Reservist
    AOC   - Chief Aviation Ordnanceman
Burnham Travi     001         Cureton Ponce     002
            Selected Reservist
    AWFC  -  Chief Naval Aircrewmen Mechanical
Brown Jonatha     007         Cochran Canda     004
Cook Benjamin     002         Hayes Jr Robe     008
Kohlmann Barr     010         Perdue Riley      009
Perez Ernesto     001         Ward Misty Ly     006
Way Ritchie V     005         Wright David      003
            Selected Reservist
    AWOC  - Chief Naval Aircrewmen Operator
Moss Phillip      001         Supplee Britt     002
            Selected Reservist
    AWSC  - Chief Naval Aircrewmen Helicopter
Kern Zachary      001
            Selected Reservist
    BMC   - Chief Boatswains Mate
Anderson Zjan     001         Andrade Jairo     015
Blankenship F     009         Blasdell John     010
Hill Andrew       006         Junkins Cliff     003
Layne John La     016         Lebron Juvent     017
Macias Hilari     007         Norton Robert     008
Oswald Gabrie     005         Shaklee David     004
Tojpaz Henry      002         Tortorise Mic     018
Tyson Matthew     011         Velazquez Mic     012
Walker Evan P     014         Wise Ryan Joh     013
            Selected Reservist
    BUC   - Chief Builder
Baston Alicia     007         Blair Shane A     008
Edwardson Pet     001         Fleck Michael     002
Lenig David E     004         Maxwell Jason     009
May Robert Ke     005         Ondrej Gary A     003
Salmon Thomas     006
            Selected Reservist
    CEC   - Chief Construction Electrician
Prewitt Chris     001
            Selected Reservist
    CMC   - Chief Construction Mechanic
Johnson Dougl     006         Lee Christoph     008
Likiardopoulo     007         Powelson Vinc     001
Rogers David      002         Roush David L     004
Talgi Sal         003         Thompson John     005
            Selected Reservist
    CSC   - Chief Culinary Specialist
Harvey Lori L     001         Valdez Steven     002
            Selected Reservist
    CTIC  - Chief Cryptologic Technician Interpretive
Savage Andrea     001         Shelton Cassa     003
Sizemore Jenn     002         Troup Sara Ro     004
            Selected Reservist
    CTNC  - Chief Cryptologic Technician Networks
Carr Christop     001         Durr Ricky Jo     008
Harvey Jack K     004         Holland Chris     005
Mathias Steph     002         Rose Jeffrey      006
Sloan William     007         Torrence Geor     003
            Selected Reservist
    CTRC  - Chief Cryptologic Technician Collection
Bailey Michae     002         Booty Valerie     006
Koolhof Adam      005         Nichols Anna      003
Powell Adam L     004         Staubin Natha     007
Steiner Dougl     001
            Selected Reservist
    CTTC  - Chief Cryptologic Technician Technical
Redden Terenc     001
            Selected Reservist
    DCC   - Chief Damage Controlman
Escobar Yury      003         Hill James Tr     004
Skillings Dav     001         Wilkins Paul      002
            Selected Reservist
    EAC   - Chief Engineering Aid
Cropsey Merri     001         Godfrey Judit     002
            Selected Reservist
    EMC   - Chief Electricians Mate
Antrim Alexan     008         Atkinson Bria     007
Gunter Elton      005         Kotlyar Konst     004
Lawrence Davi     002         Loftin Philli     003
Palmer Joseph     001         Rill Michael      006
            Selected Reservist
    ENC   - Chief Engineman
Boggs Joseph      007         Borden Michae     002
Dinkel Alexan     008         Figueroa Alex     004
Hubbell Kyle      015         Luffy Eric Mi     018
Mcdonald Bria     010         Olinger Shane     012
Osmus Chad Mi     013         Roque Warlito     003
Rowe Lance Cl     016         Sacco Steven      017
Salsberry Bra     019         Sins Jeffrey      009
Theriault Sha     001         Tighe Michael     014
Tuggle Dedric     011         Whiteker Zach     006
             Selected Reservist
    EOC   - Chief Equipment Operator
Bolzman Mathe     008         Creech Kennet     009
Frescas Jr Ra     002         Fritz Douglas     010
Littlefield W     001         McConnell Mic     004
Nelson Michae     005         Shunk John Da     003
Waldron Rebec     006         Ward Gregory      007
            Selected Reservist
    ETC   - Chief Electronics Technician
Allen Kyle Le     022         Angelico Fran     009
Barkowski Asa     002         Burton Christ     001
Canales Pedro     023         Cash Vernon L     014
Cooper Bertra     013         Desmarais Jef     017
Eller Kay Lyn     007         Gunter Michae     015
Han Long Than     004         Kuhn Joseph F     012
Lowe Olivia J     019         Masaitis Will     016
Messinger Wil     006         Nekervis Anth     008
Olson David P     018         Pryor Robert      024
Rosenberger L     021         Sabo Matthew      011
Stephens Brya     003         Timm Patrick      020
Tulla Marvin      005         Weuste Chad A     010
            Selected Reservist
    ETRC  - Chief Electronics Technician Submarine (Communications)
Mcgill Keith      001
            Selected Reservist
    ETVC  - Chief Electronics Technician Submarine (Navigation)
Lewis Herbert     001
            Selected Reservist
    FCC   - Chief Fire Controlman
Cable Jon Mic     001         Erickson Chad     009
Erickson Keit     002         Galvan James      004
Hassan Ajibol     005         Henry Armetri     010
Hostetler Ben     003         Lewis Desirae     006
Owens Miranda     008         Szabo Eric Ch     011
White Tracy D     007
            Selected Reservist
    HMC   - Chief Hospital Corpsman
Anaya Edson W     014         Ancheta Eric      042
Barlow Anthon     047         Benoit Billin     020
Billups Patri     005         Burks Moneke      018
Calata Irma L     006         Cheever Tyber     039
Columbo Josep     034         Conklin Tad E     016
Crowe Melissa     043         Cutshaw Jason     007
Derringer Tho     012         Deutscher Zac     022
Diaz Mario J      029         Donndelinger      044
Edwards Katri     040         Flemming Stev     038
Fortunato Mar     030         Francisco Sam     001
Frees Margeau     015         Garcia Jose       019
Gunn Daniel D     013         Guzman Jessic     021
Halada Alaina     050         Henderson Ste     008
Howard Marcha     033         Knox Terran D     024
Lawrance Guil     011         Lee Toni Joan     046
Lutton Chris      010         Mazmanian Nic     035
McCain David      002         Mills Jeremia     049
Moore Sarah M     027         Norris Megan      025
Ologun Wale J     032         Polner Jonath     004
Richards Jaso     048         Ross David Ma     036
Schwab Aric P     009         Searcy Michae     017
Smith Elizabe     037         Stiles Heathe     023
Tran Lisa Kim     045         Twardowski Mi     031
Utley James D     003         Vanzego Danie     026
Walter Ryan P     041         Wenck Brentin     028
            Selected Reservist
    HTC   - Chief Hull Maintenance Technician
Balsman Justi     005         Birkey David      001
Finch Michael     007         Garrett Aaron     004
Martin Kerri      009         Mauck Annemar     003
Rhodes Philli     006         Taflinger Jos     002
Thompson Chri     008
            Selected Reservist
    ISC   - Chief Intelligence Specialist
Alejandro Mar     012         Austin John C     041
Baumgartner P     033         Bockert Jeffr     015
Boutwell Robe     011         Cox David Wil     048
Coyne Miranda     031         Declue Derek      036
Dillard Takiy     003         Durette Renee     042
Fogel David B     019         Frechette Jos     039
Gillooly Chri     001         Hain Andrew J     020
Handrich Matt     016         Hanley Christ     047
Harano Stephe     035         Henrymack Pai     008
Hood Michael      029         Johnson Dana      023
Kissell Willi     026         Linares Jared     044
Locke Kristy      043         Lovett Jolene     046
McPeak Collin     021         Meade Chequit     009
Meyer Shawn M     025         Miller Christ     017
Mitchell Chri     006         Morgan Nelson     024
Morschett Chr     038         Olson Benjami     037
Owen Brittany     007         Prelip Jace A     030
Prewett Alist     010         Pritchett Mil     004
Richline Stew     027         Roberts Charm     018
Robinson Mich     002         Rodriguez Ray     032
Ross Michael      049         Schall Duane      022
Shea Christop     005         Sinclair Kyle     040
Smith Christi     034         Tam Frank Hoi     013
Vanwyhe Chadl     028         Wilder Megan      014
Willis Jillia     045
            Selected Reservist
    ITC   - Chief Information Systems Technician
Acosta Gabrie     012         Baird Terence     002
Burch Whitney     010         Delling Jeff      008
Deras Jose Ma     017         Dukes Desiree     001
Forjan Michae     003         Fowler Willia     014
George Kwanza     006         James Darius      009
Johnson Dougl     007         Jones Corwin      011
McIntyre Brya     004         Quick Cherry      005
Rivera Albert     013         Tyson Monolit     016
Umali Eric Ja     015
             Selected Reservist
    LNC   - Chief Legalman
Clark Annessa     003         Cueto Gorgoni     001
Smith Jeremy      002
            Selected Reservist
    LSC   - Chief Logistics Specialist
Admire Carmen     012         Bonhomme Leon     009
Bowers Brandi     013         Childers Ange     011
Downs Raymond     001         Flynn Robert      003
Grimes Jeffre     008         Incitti Lauri     015
Jasay Kenneth     002         Johnson III L     010
Liam Joey Aqu     004         Ramos Junalyn     007
Saxton Darrel     017         Tobin Nicolas     006
Webb Aaron Ta     014         Wells Rachel      005
Willis Helen      016
            Selected Reservist
    MAC   - Chief Master At Arms
Billings Mich     026         Brixey Jacob      016
Burke Brad Le     021         Calendar Geor     002
Calliste Desm     024         Center Matthe     008
Fincham David     019         Frei Douglas      018
Hebert Christ     015         Hensley Timot     001
Hernandez Nic     022         Honeyager Eli     017
Machacek Wend     012         McMichael Bob     020
Newton Michae     005         Ogg II Jerry      023
Petersen Mick     007         Reis Sharlene     010
Relander Brya     009         Safford Clayt     014
Serrano Frank     003         Shawe Robb        011
Sidwa John Oe     013         Smith Jacob L     006
Utz David Cha     004         Wooten Dustin     025
            Selected Reservist
    MCC   - Chief Mass Communications Specialist
Carrillo Erik     001         Dietrich Eric     003
Oday Michael      002         Takada Kennet     004
            Selected Reservist
    MMC   - Chief Machinists Mate
Adams Jason S     005         Anthony Tommy     004
Huang Joshua      002         Lopez Miguel      008
Maust Casey L     007         Misner Jerry      003
Nunes Peter P     001         Price Matthew     010
Rosenberg Mic     006         Trefren Krist     009
            Selected Reservist
    MMEC  - Chief Machinists Mate Submarine (Auxiliary)
Foster Michae     001
            Selected Reservist
    MNC   - Chief Mineman
Alford Christ     010         Engemann Timo     006
Imoehl James      004         Krouse Andrea     005
Martinez Rams     003         Paskwietz Dan     008
Payton Albert     009         Pazazanon Jua     007
Phillips Jesu     002
            Selected Reservist
    NDC   - Chief Navy Diver
Bassillcantil     003         Mccullough Wi     002
Miller Brad R     001         Walsh Todd Ma     004
            Selected Reservist
    OSC   - Chief Operations Specialist
Badaraco Marg     016         Bijarro Georg     009
Borg Owen Oli     001         Brown Clayton     011
Carroll Linds     015         Damon Michael     014
Deason Shawn      018         Figliola Jona     017
Kopp Shelby M     003         Kowsoledispa      010
Lotero Jennif     008         Miller Sabrin     007
Pfledderer Ke     005         Rulo Mark Gle     002
Silva Virgili     013         Smith Steven      012
Summers Veron     004         Tompkins Barr     006
            Selected Reservist
    PSC   - Chief Personnel Specialist
Bowens Takeis     002         Burdette Naom     007
Garcia Rosaly     006         Jones William     001
Mackeybrown K     003         Quach Lina My     004
Rosario Samue     008         Torres Sharma     005
            Selected Reservist
    QMC   - Chief Quartermaster
Cline Sarah R     003         Jerman Willia     004
Sharp Jonatha     001         Vis Sean Edwa     002
            Selected Reservist
    RPC   - Chief Religious Program Specialist
Munoz Michael     001
            Selected Reservist
    SBC   - Chief Special Warfare Boat Operator
Bohr Nicholas     003         Cazares Jesus     005
Crews Ronald      002         Duncan Trento     006
Espinoza Matt     001         Pons Fernando     004
Vey Brandon D     007
            Selected Reservist
    SHC   - Chief Ships Serviceman
Delgado Silvi     001
            Selected Reservist
    SOC   - Chief Special Warfare Operator
Aronson Danie     002         Bly Derrick S     001
Dunbar Cyrus      006         Estes Jason D     004
Garrett Patri     007         Mueller Mark      008
Stevens Seth      005         Walter Andrew     003
            Selected Reservist
    STSC  - Chief Sonar Technician Submarine
Scott Nathana     001
            Selected Reservist
    SWC   - Chief Steelworker
Caudill Toby      003         Ryan Terence      001
Wingfield Bri     002
            Selected Reservist
    YNC   - Chief Yeoman
Alexander Jam     019         Andrews Marcu     023
Beaty Deshann     003         Blackstock Ma     025
Bowers Jed Wa     001         Butler Anthon     026
Covarrubias R     021         Cox Curtis Al     016
Dobson Alan M     017         Francis Mary      020
Garth Nakeash     015         Guillen Glend     009
Huot Elizabet     004         Lee Sarita An     022
Lundy Wilford     024         Meyer Linda M     018
Mouton Salath     028         Pitts Deyvonn     011
Ragin Consuel     027         Rodgers Kimbe     007
Romera Jose M     013         Sallee Rebecc     002
Sampson Jayna     012         Trusten James     014
Tsang Sze Nga     029         Vegacaldwell      006
Williams Sara     005         Zavislak Andr     008
              Full Time Support
            Full Time Support
    ADC   - Chief Aviation Machinists Mate
Anderson Jame     005         Dempsey Fredd     004
Kehoe James D     006         Miller Robin      001
Miller Zachar     002         Rivera Casie      007
Vamos Jesse D     003
             Full Time Support
    AEC   - Chief Aviation Electricians Mate
Coffelt Chris     005         Haigwood Mich      001
Jensen Sean P     004         Lucas Jason L      003
             Full Time Support
    AMC   - Chief Aviation Structural Mechanic
Baumy Christo     007         Branson Micha     006
Brunson Daryl     004         Cobble George     003
Harnisch Will     005         Leclerc Rober     002
May Anthony D     001
            Full Time Support
    AMEC  - Chief Aviation Structural Mechanic (Safety Equipment)
Bow Daniel Ho     001         Collins Chris     002
            Full Time Support
    AOC   - Chief Aviation Ordnanceman
Aborqui Chris     001         Napieralski S     002
            Full Time Support
    ASC   - Chief Aviation Support Equipment Technician
Lyle Cory Rob     004         Manwell Casey     003
McCray Brando     001         Reeves Christ     002
            Full Time Support
    ATC   - Chief Aviation Electronics Technician
Borchardt Sha     007         Brown Geoffre     012
Cochran Ryan      004         Francis Krist     009
Hale Ricky Al     008         Hilst James W     013
Hossen Gina E     002         Hughes Michae     006
McEwen Erin S     010         Smart Robert      011
Staggs Christ     003         Tanner Joshua     005
Zimmerman Jos     001
            Full Time Support
    AWFC  -  Chief Naval Aircrewmen Mechanical
Atwood Kennet     004         Berry James M     010
Caraballorive     009         Dodd Jason Al     002
Fitzpatrick E     007         Gregory Raymo     003
Maust Kenneth     001         McCoy Michael     008
Robertson Llo     011         Roldan Marcus     005
Thompson Trav     006
            Full Time Support
    AZC   - Chief Aviation Maintenance Administrationman
Garcia Neesa      001
            Full Time Support
    BMC   - Chief Boatswains Mate
Benton Gerald     004         Miles Kenneth     003
Rahimi Max        002         Salik Antoine     005
Simmons Marc      006         Yates Michael     001
            Full Time Support
    DCC   - Chief Damage Controlman
Lapera Alexis     004         Oleary Eamon      003
Ware Lacoye D     001         White Marcus      002
            Full Time Support
    EMC   - Chief Electricians Mate
Beltran Alber     006         Byers Thomas      002
McKenzie Sean     003         Taylor Jesse      005
Timm Joseph L     004         Woods Phillip     001
            Full Time Support
    ETC   - Chief Electronics Technician
Ahearn Trever     005         Brandon Johnn     002
Crayton Danie     003         Dearing Chris     006
Smith James I     004         Wiley Craig W     001
            Full Time Support
    HMC   - Chief Hospital Corpsman
Akers Thomas      007         Ball Amanda K     009
Barfield June     008         Bolden Evelyn     015
Cheek Christo     010         Cordero Reina     016
Green Lee Mic     004         Guptill Eric      001
Harris Gregor     017         Jenkins Desho     006
McMillan Thom     012         Morgan Jeremy     002
Osbey Casey D     003         Piamonte Jose     011
Schlosser Kim     014         Smith Magdale     005
Velazquez Son     013
            Full Time Support
    ITC   - Chief Information Systems Technician
Finstad Nicho     001         Frazier Letic     003
Phillips Mich     004         Trani Michael     002
            Full Time Support
    LSC   - Chief Logistics Specialist
Akolatse Yaot     010         Aremu Adeyink     008
Austin Tanya      002         Bryant Jason      013
Byrd Christop     004         Curtis Judy M     003
Hightower Jeh     012         Marshall Davi     001
Perdue Rodney     007         Ruff Kahlil C     005
Shue Roger Da     011         Terry Nikki L     009
Torres Yinett     006
            Full Time Support
    NCCC  - Chief Navy Counselor (Counselor)
Blackmer Ryan     005         Gunn Adam Joh     002
Kaszuba Kryst     003         Rivas Melody      004
Swarts Autumn     001
            Full Time Support
    NCRC  - Chief Navy Counselor (Recruiter)
Bingham Charo     010         Currie Willia     008
Dilley Daniel     001         Gooden Thomas     011
Harrison Java     009         Johnson Owen      003
Jones Britt D     007         Maxile Damon      004
McKenna Willi     006         Moses Andrew      005
Robinson Lato     002
            Full Time Support
    PRC   - Chief Aircrew Survival Equipmentman
Markel Corey      001         Parra Shawn A     002
            Full Time Support
    PSC   - Chief Personnel Specialist
Abiera Patric     018         Ahiagbede Est     017
Clark Benjami     013         Epperson Chri     006
Fortolisferna     008         Garciasandova     015
Hall Lashara      004         Hoffman Micha     010
Hogan Christy     007         Jackson Rashi     005
Perez Teuanch     009         Pope Melissa      003
Rayman Dion E     002         Shirk Brett A     001
Spearman Jare     011         Sumpter Keyos     016
Williams Marl     014         Wu Wei Yu         012
            Full Time Support
    YNC   - Chief Yeoman
Allen Minette     009         Batten Anthon     006
Bergeman Sher     008         Elliott Brand     002
Fiorucci Ange     007         Fleming Derek     003
Jones Catasha     004         Knowles Thoma     011
Langston Vict     001         Scanlon Joshu     010
Slaughter Apr     012         Wright Amber      005

4.  Released By Vice Admiral W. F. Moran, N1.//

BT
#0001
NNNN
UNCLASSIFIED//
%d bloggers like this: