FY-16 NAVY RESERVE E-8 AND E-9 ADVANCEMENT SELECTION BOARDS RESULTS

UNCLASSIFIED/
ROUTINE
R 151451Z APR 15
FM CNO WASHINGTON DC
TO NAVADMIN
INFO CNO WASHINGTON DC
BT
UNCLAS

NAVADMIN 087/15

SUBJ/FY-16 NAVY RESERVE E-8 AND E-9 ADVANCEMENT SELECTION BOARDS RESULTS//



MSGID/GENADMIN/CNO WASHINGTON DC/N1/APR//
REF/A/DOC/BUPERS/2NOV07//
AMPN/REF A IS BUPERSINST 1430.16F, ADVANCEMENT MANUAL FOR ENLISTED PERSONNEL 
OF THE U.S. NAVY AND U.S. NAVY RESERVE.

RMKS/1.  Congratulations to the following personnel who have been selected 
for advancement to senior chief and master chief petty officer by the FY-16 
Navy Reserve E-8 and E-9 Selection Boards. Strong competition between 
qualified professionals is one of the strengths of our Navy and your 
selection speaks highly of your abilities.

2.  This NAVADMIN is not authorization for advancement.  Specific dates of 
advancement will be published by Commanding Officer, Naval Education and 
Training Professional Development Technology Center Pensacola, FL.  Personnel 
listed below may be frocked IAW reference (a), if qualified.

3.  Members are directed to verify their select status via BUPERS On-Line.  
The selection list is in alphabetical order by rate within competitive 
category.  Read each line from left to right, name, and numerical order of 
advancement.  Categories of advancement are selected reservist and full time 
support.
                    Selected Reservist
AVCM  - Master Chief Avionics Maintenance Technician
Jones Thomas      002         Tobin Thomas      001
AZCM  - Master Chief Aviation Maintenance Administrationman
Skelley Staci     001
BMCM  - Master Chief Boatswains Mate
Lewandowski R     001         Witters Jerem     002
CTICM - Master Chief Cryptologic Technician Interpretive
Khatib Elizab     001         Plaisted Cami     002
CTRCM - Master Chief Cryptologic Technician Collection
Allen Matthew     001         Stein Douglas     002
CUCM  - Master Chief Constructionman
Oconnor Thoma     003         Panasuk Steve     002
Robinson Davi     001
EMCM  - Master Chief Electricians Mate
Meyer Johnnie     001
ENCM  - Master Chief Engineman
Zitzka Kenyon     001
ETCM  - Master Chief Electronics Technician
Spinden Jason     001
HMCM  - Master Chief Hospital Corpsman
Curtis Todd B     001         Elliott Judi      002
ISCM  - Master Chief Intelligence Specialist
Mangum Joshua     001         Olsen Eric An     002
ITCM  - Master Chief Information Systems Technician
Balder Dougla     010         Cain Anthony      005
Day Beth Ann      001         Glaser Curtis     009
Harms Rhonda      007         Higgins Jody      006
Hoskison Geor     004         Nguyen Thient     002
Rockwell Phil     003         Williams Mela     008
MMCM  - Master Chief Machinists Mate
Greenwell Jam     001
MNCM  - Master Chief Mineman
Kelly Timothy     001
PSCM  - Master Chief Personnel Specialist
Oho Takeshi       001
UCCM  - Master Chief Utilitiesman
Hieb William      002         Sederback Tho     001
YNCM  - Master Chief Yeoman
Carnes James      002         Pudloski Mich     003
Woods Michael     001
ABHCS - Senior Chief Aviation Boatswains Mate Aircraft Handling
Guadron Anton     002         Macias Ray Ed     003
StClair Todd      001
ACCS  - Senior Chief Air Traffic Controller
Dickey Richar     001
ADCS  - Senior Chief Aviation Machinists Mate
Takacs Eva        001
AECS  - Senior Chief Aviation Electricians Mate
Boelte John C     001         Jameson Dougl     003
Kornelius Bri     004         Stewart Patri     002
AMCS  - Senior Chief Aviation Structural Mechanic
Taylor Nikuma     001
ATCS  - Senior Chief Aviation Electronics Technician
Morehouse Ada     001
AWFCS - Senior Chief Naval Aircrewmen Mechanical
Martelle Ange     001
BMCS  - Senior Chief Boatswains Mate
Correa Pamela     002         Degan Shawn P     004
Dickerson Jam     010         Dupree Curtis     011
Handshoe Rand     009         Priebe Teri A     005
Quinones Robe     012         Robertson Don     003
Silva David       008         Titchenell Da     006
Vining Robert     001         Waldron John      007
BUCS  - Senior Chief Builder
Hinderberger      001
CMCS  - Senior Chief Construction Mechanic
Brown Scott P     003         Desmond Timot     002
Fisher Lance      004         Rhoad Nathan      005
Umana David A     001
CTICS - Senior Chief Cryptologic Technician Interpretive
Haan Jackie L     002         Kumagai Shawn     003
Razak Ahmed H     001
CTNCS - Senior Chief Cryptologic Technician Networks
Aligaen Alexa     002         Ball Albert L     001
Dapping Justi     003         Vannoy Michae     004
CTRCS - Senior Chief Cryptologic Technician Collection
Bailey Craig      002         Colburn Patri     003
Demattia Crai     006         May Lynn Brix     001
Spencer Denni     005         West Justin C     004
CTTCS - Senior Chief Cryptologic Technician Technical
Hernandez Art     001
EACS  - Senior Chief Engineering Aid
Davenport And     001
EMCS  - Senior Chief Electricians Mate
Dixon Eric Mi     006         Pulley Justin     005
Savidge Chris     001         Weinzapfel Br     004
Wieglenda Tho     002         Wyngaarden Da     003
ENCS  - Senior Chief Engineman
Madrake Micha     001         Miner Benjami     002
Montes Guille     003
EOCS  - Senior Chief Equipment Operator
Cunado Eric J     003         Hashagen Jero     002
Horner Timoth     001
ETCS  - Senior Chief Electronics Technician
Ambron Martin     004         Janco Jason T     001
Matlock Micha     002         Name Eric Len     008
Nelson Roy Sc     006         Poor Richard      005
Stephenson Sc     007         Thompson Davi     003
FCCS  - Senior Chief Fire Controlman
Arevalo Victo     004         Cejka Adam Jo     001
Cook Tracy Ro     003         Kramer Damon      005
Whittington C     002
GMCS  - Senior Chief Gunners Mate
Durkin Edward     001
HMCS  - Senior Chief Hospital Corpsman
Acosta Anthon     004         Adams Ann Mar     003
Brewer Shalan     005         Brooks Paul E     002
Chambers Jame     006         Decatur Raymo     008
Dronchi Josep     012         Guerrero Arie     007
Huso Nicholas     009         Lebeau Domini     011
Long James Ed     014         Oreilly Nancy     013
Polite Stoney     010         Rasmussen Eri     001
HTCS  - Senior Chief Hull Maintenance Technician
Bailey Christ     001         Gaines Robert     002
ISCS  - Senior Chief Intelligence Specialist
Ballard Georg     003         Cummins Jonat     004
Gieder Nicole     005         Mendenhall Br     002
Seifert Scott     001
ITCS  - Senior Chief Information Systems Technician
Alvarez Teres     003         Guerrero Greg     005
Janachowski J     004         Pena Kristal      007
Riggs James B     002         Robinette Mic     006
Schaefer Mich     001
LNCS  - Senior Chief Legalman
Montgomery Ke     001         Tolentino Row     002
MACS  - Senior Chief Master At Arms
Miller Cristi     001         Tyson Tanya M     002
MMCS  - Senior Chief Machinists Mate
Hansen Richar     001
MNCS  - Senior Chief Mineman
Blessing Bria     003         Daves David B     001
Gleason Jerem     002
NDCS  - Senior Chief Navy Diver
Bailey Michae     001         Dunlap Darin      003
Powers Jeffer     002
OSCS  - Senior Chief Operations Specialist
Burrows Brian     001         Davis Keevey      004
Erieg Brett R     003         Lavala Kizzal     002
PSCS  - Senior Chief Personnel Specialist
Dobbs Eric Ja     001
RPCS  - Senior Chief Religious Program Specialist
Santana Shalo     001
SBCS  - Senior Chief Special Warfare Boat Operator
Denowski Aaro     002         Laituri Thoma     004
Nowak Pierre      001         Richards Jay      003
SOCS  - Senior Chief Special Warfare Operator
Miller John C     002         Shea Denis Jo     001
Wrobel Timoth     003
UTCS  - Senior Chief Utilitiesman
Baxter Christ     001         Gavin Justin      002
Williams Timo     003
YNCS  - Senior Chief Yeoman
Fant Patrice      003         Mundy Steven      002
Zimmerman Lis     001
                    Full Time Support
AFCM  - Master Chief Aircraft Maintenanceman
Carter Freder     002         Clevidence Da     001
ASCM  - Master Chief Aviation Support Equipment Technician
Storer Albert     001
AVCM  - Master Chief Avionics Maintenance Technician
Gibbins Phill     001         Hicks Dale Ja     002
AWCM  - Master Chief Naval Aircrewmen
Mason William     001
AZCM  - Master Chief Aviation Maintenance Administrationman
Clarke Tania      001
BMCM  - Master Chief Boatswains Mate
Hunte Sheon A     001         Sutton Kyle G     002
HMCM  - Master Chief Hospital Corpsman
Drone Cory La     001
ITCM  - Master Chief Information Systems Technician
Harris Carlet     001         Miller Peter      002
LSCM  - Master Chief Logistics Specialist
Young Nicole      001
NCCM  - Master Chief Navy Counselor (Recruiter)
Bolden Dondi      001         Cruz Kimberly     002
NCCM  - Master Chief Navy Counselor (Counselor)
Jennings Anne     001
PRCM  - Master Chief Aircrew Survival Equipmentman
Bowman Kennet     001
PSCM  - Master Chief Personnel Specialist
Long John Dav     001
YNCM  - Master Chief Yeoman
Cobb Jessica      001
ADCS  - Senior Chief Aviation Machinists Mate
McClay Christ     001
AECS  - Senior Chief Aviation Electricians Mate
Brown Paul Ja     001         Ramirez Nito      002
AMCS  - Senior Chief Aviation Structural Mechanic
Baxter Jason      001         Friscoe Louis     002
ASCS  - Senior Chief Aviation Support Equipment Technician
Tuttle James      001
ATCS  - Senior Chief Aviation Electronics Technician
Carlson Dale      001         Fraga Enrique     005
Hanschen Jere     002         Lyon Tracy Mi     004
Neeley Robert     003         Reyes Bienven     006
Simmons Jonat     007
AWFCS - Senior Chief Naval Aircrewmen Mechanical
Clark David W     004         Lehman Brando     003
Lemmons Steph     002         Mensinger Jos     001
BMCS  - Senior Chief Boatswains Mate
Summers Charl     001
EMCS  - Senior Chief Electricians Mate
Marzella Mark     001
ETCS  - Senior Chief Electronics Technician
Baumert Richa     001
HMCS  - Senior Chief Hospital Corpsman
Duncan Gary L     002         Payton Damari     001
LSCS  - Senior Chief Logistics Specialist
Butler Justin     006         Demumbra Sofi     008
Kirk Mandie       001         Knox Moease D     004
Moore Anthony     002         Rosenberg Gar     005
Zelonis Jason     007
NCCS  - Senior Chief Navy Counselor (Recruiter)
Allen Bert Wa     004         Briseno Santi     005
Carter Lael S     002         Garciasalasto     001
Torres Christ     003
NCCS  - Senior Chief Navy Counselor (Counselor)
Cedar Kimberl     001
PRCS  - Senior Chief Aircrew Survival Equipmentman
Hicks Jason A     001
PSCS  - Senior Chief Personnel Specialist
Cunha Adaojos     003         Jackson Micha     002
Smith Charlen     001
YNCS  - Senior Chief Yeoman
Butler Rachel     002         Reid Christop     001
Richards Rona     003

4.  Released By Vice Admiral W. F. Moran, N1.//

BT
#0001
NNNN
UNCLASSIFIED//
%d bloggers like this: